Pogoda
07.06.2017 16:12

NASA pokazała prototyp marsjańskiego samochodu

Era misji bezzałogowych nie będzie trwała wiecznie – dlatego NASA zaczyna zastanawiać się, jak powinien wyglądać pojazd wożący astronautów po powierzchni Czerwonej Planety. Mars Rover Concept Vehicle wygląda jakby był żywcem wyjęty z „Marsjanina”.

NASA pokazała prototyp marsjańskiego samochodu
foto: kadr z wideo

Marsa prototyp zobaczy tylko na filmie lub na zdjęciach – pojazd powstał bardziej z powodów marketingowych, niż rozwojowych. Podczas prac nad nim konsultowano się co prawda z osobami mającymi doświadczenie z pobytem w kosmosie, jednak głównymi konstruktorami byli znani z prac nad wehikułami z filmu „Tron” bracia Parker.

Pojazd nie jest co prawda w pełni sprawny z naukowego punktu widzenia – nie został wyposażony w drogą (i jeszcze nawet nie istniejącą) aparaturę doświadczalną, z której korzystano by podczas prowadzenia badań, jest jednak w pełni mobilny, co doskonale widać po zaprezentowanym przez NASA filmie.

W środku znajduje się miejsce dla czterech osób. Jazda pojazdem ma przypominać prowadzenie zwykłego samochodu – z tym, że kabina jest hermetycznie zamknięta, koło zostały specjalnie przystosowane do zmagania się z trudnym marsjańskim terenem, a prędkość maksymalna jest limitowana do najwyżej kilkunastu kilometrów na godzinę.

Twórcy Mars Rover Concept Vehicle przyznają, że podczas prac projektowanych starali się patrzyć nie tylko na praktyczność, lecz także na atrakcyjność wizualną maszyny. W końcu zadaniem marsjańskiego samochodu jest przyciąganie uwagi do programu eksploracji Czerwonej Planety.

Pojazd został skonstruowany od podstaw w ciągu kilku miesięcy, zdecydowaną większość komponentów wykonano specjalnie na potrzeby prototypu.

Mars Rover Concept Vehicle mógłby z pewnością przydać się przyszłym kolonistom, których już za kilka lat chce wysłać na Marsa Elon Musk. Miliarder nie ukrywa, że przeobrażenie ludzkości w cywilizację międzyplanetarną to cel, dla którego powstało SpaceX.

Przenieślibyście się na Marsa?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele