Pogoda
22.06.2017 10:46

NASA pokaże zaćmienie Słońca z kosmosu

Amerykanie będą mogli zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca na własne oczy, dla reszty świata NASA przygotowuje relację na żywo – wideo będzie nadawane między innymi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

NASA pokaże zaćmienie Słońca z kosmosu
foto: materiały prasowe

To prawdziwa gratka dla miłośników astronomii - 21 sierpnia 2017 roku mieszkańcy Ameryki Północnej będą mogli obserwować trwające nieco ponad 2 minuty całkowite zaćmienie naszej dziennej gwiazdy.

Efekt będzie widoczny w pełnej krasie tylko na niewielkiej części USA – na reszcie kontynentu będzie można zaobserwować zaćmienie częściowe.

NASA zapowiedziała, że zamierza podzielić się tym „wydarzeniem jedynym w życiu” prowadząc kilkugodzinną relację na żywo ze zjawiska. Dzięki agencji będzie można obejrzeć zaćmienie z zupełnie nowej perspektywy.

NASA zamierza wykorzystać dane zebrane przed, podczas i po punktach kulminacyjnych wydarzenia przez 11 satelitów, co najmniej 3 samoloty należące do Agencji Kosmicznej, ponad 50 balonów stratosferycznych i załogę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Będzie więc można nie tylko zobaczyć, jak na dwie minuty Słońce zniknie całkowicie za tarczą Księżyca i zapadnie ciemność, lecz także jak wygląda cień rzucany przez naszego naturalnego satelitę na Ziemię i jak się przemieszcza.

Relacja NASA będzie dostępna pod tym adresem. Na możliwość obejrzenia częściowego zaćmienia Słońca trzeba będzie poczekać w Polsce kilka lat, na zaćmienie obrączkowe (gdy Księżyc zasłania Słońce, ale obwódka gwiazdy jest widoczna dookoła jego tarczy) aż kilka dekad.

Najbliższe zaćmienie częściowe widoczne z Polski odbędzie się 21 czerwca 2020 – będzie ono jednak bardzo płytkie (przysłonięty zostanie mały obszar Słońca), a zobaczyć go będzie można tylko na części obszaru Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

10 czerwca 2021 będziemy mogli obejrzeć w naszym kraju płytkie zaćmienie częściowe – tym razem obejmie ono znacznie większą część naszego kraju.

Najbardziej spektakularne zjawisko w najbliższych latach odbędzie się 2 sierpnia 2027 roku – wtedy to na terenie całej Polski będzie można podziwiać głębokie zaćmienie częściowe.

Na zaćmienie obrączkowe widoczne z naszego kraju trzeba będzie czekać aż do 13 lipca 2075. Całkowite zaćmienie widoczne z terytorium naszego kraju to pieśń naprawdę odległej przyszłości – najbliższe odbędzie się 7 października 2135 roku.

Będziecie oglądać transmisję z zaćmienia?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele