NASA wraca na Księżyc po 50 latach. Gdzie oglądać transmisję na żywo?

26.08.2022 11:24
NASA wraca na Księżyc po 50 latach. Gdzie oglądać transmisję na żywo? Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

W poniedziałek, 29 sierpnia 2022 NASA wraca na Księżyc. Gdzie będzie można obejrzeć transmisję?

Jest śmiały plan powrotu na Księżyc po 50 latach. 29 sierpnia 2022 w ramach misji Artemis 1 przeprowadzony zostanie start rakiety SLS i statku Orion.

NASA wraca na Księżyc po 50 latach

Orion zostanie wysłany na orbitę wokół Księżyca i ponad miesiąc później wróci na Ziemię. Jak informuje NASA, lot jest próbą generalną przed załogowym lotem Artemis 2. Będzie to pierwsza misja z ludźmi od czasu programu Apollo.

Celem NASA jest nie tylko ponowne lądowanie ludzi na naszym satelicie, ale wybudowanie na nim stałej bazy. W poniedziałkowym locie nie będą jednak uczestniczyć ludzie. W chwili obecnej zastąpią ich manekiny.

Księżyc jedynym ciałem niebieskim, na którym człowiek kiedykolwiek postawił nogę. Pierwszy raz na powierzchni Srebrnego Globu wylądowała amerykańska misja Apollo 11, dowodzona przez Neila Armstronga. Jak dotąd tylko 12 osób przechadzało się po Księżycu, a od 50 lat odbywały się wyłącznie loty bezzałogowe. NASA pracuje nad misją od 2017 roku. W przedsięwzięciu pomagają organizacje międzynarodowe, w tym Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

Gdzie obejrzeć transmisję z lotu na Księżyc?

29 sierpnia 2022 wystartuje statek, na którego pokładzie "zasiądą" trzy manekiny: Campos, Helga i Zohar.

NASA przygotowuje się do transmitowania na żywo momentu startu rakiety. Aby śledzić odliczanie i start wystarczy odwiedzić oficjalny kanał NASA.

Źródło: www.nasa.gov/artemis

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.