NASA wyśle na Marsa twoje imię i nazwisko. Wystarczy wpisać się na listę
Michał Tomaszkiewicz
23.05.2019 11:12
NASA wyśle na Marsa twoje imię i nazwisko. Wystarczy wpisać się na listę Fot. materiały prasowe

W 2020 roku na Marsa wyruszy nowy łazik, młodszy i bardziej zaawansowany brat jeżdżącego po Czerwonej Planecie od 2011 roku modelu Curiosity. Razem z nim może polecieć twoje imię i nazwisko.

Rolą NASA jest nie tylko eksploracja przestrzeni kosmicznej oraz innych planet. Agencja ma także popularyzować nauki ścisłe i wychowywać nowe pokolenia odkrywców na całym świecie.

Amerykanie mają kilka pomysłów, jak realizować tę misję. Jednym z nich jest umożliwienie symbolicznego polecenia w kosmos każdemu chętnemu.

Wystarczy chwila, żeby przejść do historii podboju kosmosu – NASA uruchomiła specjalną stronę, na której można zdobyć bilet na Marsa oraz zapewnić sobie miejsce na pokładzie łazika. Imiona i nazwiska osób, które wpiszą się do wzorowanego na liniach lotniczych programu „Frequent Flyer”, zostaną zamieszone na specjalnym układzie i wysłane na Czerwoną Planetę.

Przeczytaj także

Podobną akcję przeprowadzili studenci tworzący satelitę KRAKsat – w tym przypadku dane zostały zapisane na pendrivie, który został wyniesiony w kosmos razem z polskim orbiterem.

NASA wyśle chętnych na Marsa w nowym łaziku

Osoby, które zdecydują się na symboliczną wyprawę na Marsa, otrzymają pamiątkowy bilet do wydrukowania. Można się z niego dowiedzieć, że start misji Mars 2020 planowany jest na lipiec 2020 roku, a łazik zostanie wyniesiony na rakiecie Atlas V.

Zanim pojazd dotrze na Czerwoną Planetę, przeleci ponad 500 mln kilometrów. Lądowanie przewidziano w kraterze Jezero.

Zobacz także: Polacy zaprojektowali luksusową bazę na Marsie. „Twardowsky” mieści 1000 osób i utrzymuje się ze sprzedaży wódki

Misją łazika, który nie otrzymał jeszcze oficjalnej nazwy, jest między innymi sprawdzanie, które technologie otrzymywania tlenu z atmosfery działają najskuteczniej. To część przygotowań do przyszłej załogowej misji na Marsa.

Plany dotyczące kolonizacji Czerwonej Planety powstają nie tylko w NASA. Mars Society ogłosiło konkurs na zaprojektowanie samowystarczalnej marsjańskiej bazy. Wzięli w nim udział polscy studenci, którzy stworzyli projekt  luksusowej kolonii. „Twardowsky” ma utrzymywać się między innymi ze sprzedaży wódki.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.