Pogoda
30.07.2020 11:30

NASA wysyła dziś helikopter na Marsa. Zobacz start na żywo!

30 lipca 2020 NASA wysyła pierwszy helikopter na Marsa. Będzie on częścią misji, w ramach której na Czerwoną Planetę trafi łazik Perseverance. Jednym z jego zadań będzie poszukiwanie śladów życia.

łazik Perseverance
foto: materiały prasowe NASA

Perseverance na pierwszy rzut oka jest bliźniakiem Couriosity, łazika jeżdżącego po Marsie od 2012 roku. Wygląd zewnętrzny rzeczywiście jest podobny, jako że NASA postanowiła skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań, instrumenty w jakie został wyposażony nowy łazik różnią się jednak znacznie od tych zastosowanych na pierwowzorze.

Naukowcy po dokładnym przeanalizowaniu danych z dotychczasowych łazików, lądowników i sond byli w stanie zaprojektować testy, których przeprowadzenie powie nam o Marsie jak najwięcej. Niektóre z rozwiązań są bardzo przyszłościowe: Perseverance będzie na przykład zbierać po drodze próbki skał, które w przyszłości mają być dostarczone na Ziemię. Zrobi to jednak już zupełnie inna misja, do której przygotowania dopiero trwają.

Łazik nie leci na Marsa sam: towarzystwa dotrzymywać mu będzie helikopter Ingenuity. Ten mały pojazd powietrzny, zaprojektowany z myślą o bardzo rzadkiej marsjańskiej atmosfery, będzie mógł prowadzić dla łazika zwiady, wskazując bezpieczną drogą oraz ciekawe kąski do badania.

Mars
Mars
Przeczytaj także Chińczycy są gotowi na podbój kosmosu. Czy jako pierwsi zdobędą Marsa?

Star misji zaplanowano na 30 lipca 2020 roku na godz. 13:50. Transmisja na żywo prowadzona przez NASA zaczyna się o godz. 13:00, możecie śledzić ją poniżej.

NASA wysyła łazika Perseverance i helikopter Ingenuity. Zobacz start na żywo

Łazik Perseverance wyposażony jest w aparaturę zaprojektowaną przez naukowców, którzy wiedzieli czego i gdzie należy szukać, żeby odpowiedzieć na pytanie o możliwe życie na Marsie.

Większe nadzieje wiąże się z dostrzeżeniem śladów mogących dowodzić, że mikroorganizmy żyły kiedyś na Czerwonej Planecie, im jednak więcej wiemy na temat Marsa, wodzie pojawiającej się na powierzchni oraz tajemniczym okresowym pojawieniu się w atmosferze metanu, tym nieco śmielej mówi się o tym, że życie mogło przetrwać na naszym sąsiedzie do tej pory.

Okno startowe dla misji Mars 2020 rozpoczyna się 30 lipca 2020, a kończy 15 sierpnia 2020. Jeśli więc pogoda lub inne warunku przeszkodzą w starcie w pierwszym terminie, NASA będzie mieć kolejną szansę.

O Marsie śni nie tylko NASA i Elon Musk: w lipcu 2020 na Czerwoną Planetę wystartowały już misje przygotowane przez Chiny oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Zobacz także: Elon Musk podał koszt przeprowadzki na Marsa 

Chcielibyście polecieć na Marsa?