NASA zniszczyła asteroidę, żeby przetestować ziemską obronę planetarną. Zobaczcie wideo

27.09.2022 14:43
NASA zniszczyła asteroidę, żeby przetestować ziemską obronę planetarną. Zobaczcie wideo Fot. zdjęcie dość mocno dramatyzowane/Shutterstock.com

Houston, mamy to - NASA podzieliła się wideo z testu ziemskiej obrony planetarnej. Misja DART okazała się być sukcesem.

NASA zniszczyła asteroidę. Misja DART jest sukcesem

DART została wystrzelona w listopadzie 2021 przy pomocy rakiety Falcon 9. Jego celem jest układ (65803) Didymos złożony z niegroźnych dla Ziemi dwóch asteroid. Tworzą go mierzący 780 metrów średnicy Didymos i krążący wokół niego, pięciokrotnie mniejszy Dimorphos (jak opisuje NASA, jest wielkości "boiska do futbolu"). 

Polecamy

W założeniach, DART zderzy się z obiektem, by zbliżyć go do dużej asteroidy. NASA chce w ten sposób sprawdzić, w jakim stopniu zmieni to trajektorię obiektu. Eksperyment jest częścią projektu, którym ma na celu opracowanie rozwiązań obrony Ziemi przed skutkami przyszłych zderzeń z asteroidami.

26 września 2022 roku misja okazała się sukcesem, a DART uderzył w Dimorphosa. Jak powiedział jeden z przedstawicieli NASA:

I mamy uderzenie... w imieniu ochrony planety.

Polecamy

DART podróżował przez przestrzeń kosmiczną z prędkością około niecałych 23 tysięcy kilometrów na godzinę. Na chwilę przed zderzeniem rakieta przekazywała nagrania z kamer, które zobaczycie poniżej. Te wyglądają, jakby były żywcem wyciągnięte z filmów sci-fi:

Jak widzicie, pracownicy NASA byli zachwyceni tym sukcesem. Niedługo powinniśmy poznać więcej szczegółów na temat badań przeprowadzonych w ramach projektu DART.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.