NATO uznaje internet za strefę wojny

Michał Tomaszkiewicz
16.06.2016 14:14
NATO uznaje internet za strefę wojny Fot. flickr.com / U.S. Army Europe, CC BY 2.0

Wrogie działania w cyberprzestrzeni będą traktowane na równi z fizycznym atakiem na lądzie, w powietrzu i na morzu – takie postanowienie podjęli ministrowie obrony narodowej państw NATO podczas szczytu w Brukseli.

Niesie to za sobą poważne konsekwencje – włącznie z możliwością zastosowania artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, który stanowi o solidarności członków paktu i uznawania ataku na jedno z państw agresją na wszystkie kraje koalicji.

Ostateczne decyzje mają zostać ogłoszone podczas szczytu Sojuszu w Warszawie, zaplanowanego na lipiec 2016 roku. Traktowanie cyberprzestrzeni jako areny działań wojennych ma być impulsem do zwiększenia zaangażowania państw członowych NATO w ochronę informatyczną systemów krytycznych.

Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, wyjaśnia cel rozszerzenia obszaru działania Sojuszu na internet i systemy komputerowe.

Chodzi o zwiększenie zdolności obrony sieci cybernetycznych NATO oraz o wspieranie w osiąganiu tego celu krajów członkowskich. To ważna kwestia, jako że trudno sobie dziś wyobrazić jakikolwiek konflikt hybrydowy, który nie jest prowadzony po części w cyberprzestrzeni.

Decyzja pozwoli na zwiększenie budżetów na działania związane z cyberbezpieczeństwem – według nieoficjalnych informacji, NATO przygląda się tu bardzo uważnie poczynaniom Rosji.

Hakerzy opłacani przez Kreml mieli pod koniec 2015 roku przeprowadzić atak na infrastrukturę energetyczną Ukrainy, instalując złośliwe oprogramowanie na komputerach zarządzających pracą operatorów energetycznych.

W 2007 roku ofiarą ataku internetowego padła Estonia – tym razem przeciążono sieć kraju, przez co niedostępne były systemy bankowe oraz strony mediów i agencji rządowych.

Jak podaje NATO, każdego dnia w sieciach komputerowych państw sojuszniczych odnotowuje się około 200 mln incydentów bezpieczeństwa. Poważnych ataków – prób przedarcia się przez zabezpieczenia ważnej infrastruktury bądź agencji – jest koło 200 miesięcznie.

Co myślicie o wojnie prowadzonej przez internet?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.