Pogoda
07.11.2016 09:25

NVIDIA zaczęła śledzić użytkowników

NVIDIA przemyciła w najnowszych sterownikach do kart graficznych niespodziankę – moduł odpowiedzialny za telemetrię. Dane o działaniach uzytkowników wysyłane są na serwery producenta.

NVIDIA zaczęła śledzić użytkowników
foto: materiały prasowe

Wzmianki o dodaniu możliwości śledzenia działania karty graficznej nie dodano do informacji na temat nowości w sterownikach. Nie wiadomo też dokładnie, jakie dane chce monitorować i zbierać NVIDIA.

Najbardziej prawdopodobne jest używanie telemetrii do kolekcjonowania danych o dokładnej specyfikacji sprzętowej komputera użytkownika oraz uruchamianych przez niego programach i grach.

Dzięki takiej wiedzy NVIDIA miałaby możliwość dokładnego przeanalizowania potencjalnych źródeł problemów – o ile oczywiście takie występowałyby.

Producent układów graficznych dołączył do grona przedsiębiorstw, którzy sięgają po dane użytkowników. Podobne działania Microsoftu – Windows 10 śledzi korzystające z niego osoby – wzbudziły wiele kontrowersji, a dochodzenie w tej sprawie zapowiedziały GIODO i UOKiK. W obliczu krytyki giganci internetowi postanowili się nieco otworzyć – Google pozwala sprawdzić, jakie dokładnie dane zebrał na Wasz temat (a wie naprawdę sporo), Facebook zaś zdradził, na jakie tematy szpieguje użytkowników.

Łatwo jednak wyobrazić sobie zastosowanie możliwości telemetrii wprost z karty graficznej do inwigilowania użytkowników – wystarczyłoby wysyłać zrzut ekranu, żeby móc przechwycić wrażliwe dane użytkownika. Ta możliwość nie musiałaby być nawet wykorzystywana przez producenta – sposób na przejęcie kontroli nad oprogramowaniem mogą znaleźć hakerzy bądź agencje rządowe.

O tym, jak bardzo zdradliwe mogą okazać się sterowniki do kart graficznych mieli okazję przekonać się użytkownicy komputerów Mac z GPU NVIDII – jak się okazało, w pamięci karty pozostawał widok stron wyświetlanych w trybie incognito i był wyświetlany, gdy karta się zawieszała.

Według wstępnych analiz za śledzenie działań użytkownika odpowiada aplikacja GeForce Experience, będącą częścią pakietu oprogramowania rozprowadzanego ze sterownikami. Najprostszą metodą na zablokowanie możliwości wysyłania informacji o nad do NVIDII jest odinstalowanie tego programu.

Jeśli jednak jest on Wam potrzebny, można usługi telemetrii zablokować ręcznie – wymaga to jednak przeklinania się przez ukryte ustawienia systemowe.

Należy uruchomić aplikację Microsoft Autoruns, a następnie w polu wyszukiwania wpisać „nvidia”.

Do wyłączenia kwalifikują się następujące wpisy:

  • NVTmMon
  • NvTmRep
  • NvTmRepOnLogon

Niezbędne może być uruchomienie aplikacji z uprawnieniami administratora.

Dacie się inwigilować karcie graficznej?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery