Pogoda
28.01.2019 10:17

Na Facebooku będzie można rozmawiać z użytkownikami Instagrama i na odwrót

Facebook bierze się ba poważnie za ujednolicenie swoich portali i komunikatorów – internetowy gigant zamierza połączyć portal społecznościowy, Instagram i komunikator WhatsApp w jedną wielką platformę.

Na Facebooku będzie można rozmawiać z użytkownikami Instagrama i na odwrót
foto: materiały prasowe

Facebook rozwija nie tylko swoje własne pomysły – portal społecznościowy aktywnie wyszukuje i wykupuje aplikacje, w których widzi duży potencjał do rozwoju.

Tak było między innymi z Instagramem i WhatsAppem, które zostały dołączone do portfolio Facebooka. W przeciwieństwie jednak do wielu korporacji, które po wykupieniu potencjalnej konkurencji zamykają ich działanie i implementują rozwiązania w swoich własnych produktach, portal społecznościowy pozwala im działać pod własną marką.

Facebook chce jednak, żeby rodzina ich aplikacji była w stanie się ze sobą porozumiewać, tworząc jedną wszechstronną platformę – dlatego też gigant zapowiedział, że zajmuje się unifikacją swoich usług, tak by można było z nich korzystać bez względu na to, w jakiej się jest aplikacji.

Facebook, Instagram i WhatsApp będą ze sobą kompatybilne

W praktyce będzie to oznaczać, że użytkownicy Facebooka, Instagrama oraz WhatsAppu będą mogli bezproblemowo wysyłać do siebie wiadomości. Ma to być możliwe dzięki opracowaniu wspólnej infrastruktury, dzięki której kompatybilność wszystkich aplikacji nie wpłynie na ich odrębne funkcje i rządzące nimi zasady.

Z trzech aplikacji – Facebooka, Instagrama i WhatsApp – korzysta na całym świecie ponad 2,6 mld osób. Dzięki inicjatywie giganta wszyscy oni będą w stanie rozmawiać ze sobą bez konieczności przełączania się między programami.

Jedną z korzyści dla Facebooka ma być możliwość używania tego samego mechanizmu szyfrowania danych.

Plan Facebooka znajduje się jeszcze we wczesnej fazie realizacji – według dobrze poinformowanych źródeł, wielka unifikacja ma być wprowadzona pod koniec 2019 roku lub na samym początku 2020. Nie wiadomo, czy termin da się dochować – w praktyce bowiem zrealizowanie idei unifikacji wymaga przepisania aplikacji Instagrama i WhatsAppa całkowicie od nowa.

Przyda się Wam możliwość rozmawiania pomiędzy aplikacjami?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile