Pogoda
13.12.2017 14:36

Na OLX nastolatka z kolegą oszukali kilkudziesięciu sprzedających na ponad 30 tysięcy złotych

15-latka i 21-latek postanowili znaleźć prosty i szybki sposób na duży zarobek. Udało im się wprowadzić swój plan w życie i przeprowadzić aż 31 fałszywych transakcji.

Na OLX nastolatka z kolegą oszukali kilkudziesięciu sprzedających na ponad 30 tysięcy złotych
foto: pixnio.com/CC.0

Dzięki fikcyjnym transakcjom internetowym para z województwa dolnośląskiego wzbogaciła się o ponad 30 tysięcy złotych. Ich strategia obejmowała kupowanie cennego ale przy tym łatwo dostępnego sprzętu elektronicznego, takiego jak telefony komórkowe czy laptopy. Sprzedający, którzy pochodzili z różnych stron Polski, otrzymywali wprawdzie potwierdzenie dokonania transakcji, jednak - jak się potem okazało - wszystkie zostały sfałszowane. W rzeczywistości nie doszło do żadnego z przelewów. 

Sierżant Aleksandra Berenda, rzeczniczka policji w Kamieniu Pomorskim, w wypowiedzi dla strony Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim wyjaśniła, że „pokrzywdzeni, ufając że pieniądze trafiły już na ich konta, wysyłali swój sprzęt do oszustów, ale nigdy nie otrzymywali zapłaty”.

Ofiarą niezgodnego z prawem procederu padł 56-letni mieszkaniec Kamienia Pomorskiego, który zgłosił sprawę na komendzie policji. Sprawą zajął się Wydział Kryminalny Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim, który współdziałał z Komisariatem Policji Wrocław Stare Miasto. Do zatrzymania oszustów doszło 28 listopada 2017.  

Jak można przeczytać na stronie: 

"

Dzięki zaangażowaniu st. sierż. Izabeli Trepko oraz jej stałemu kontaktowi z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego KP W-w Stare Miasto udało się odzyskać część mienia pochodzącego z przestępstw dokonanych przez zatrzymanych w postaci: 2 laptopów oraz 4 telefonów komórkowych... "

15-latka i 21-latek usłyszeli już zarzuty oszustwa i odpowiedzą przed sądem za dokonanie łącznie 31 przestępstw. Dziewczyna została umieszczona w schronisku dla nieletnich, zaś na mężczyznę nałożono dozór policyjny.

Oszustw internetowych cały czas przybywa. W kwietniu 2017 roku OLX ostrzegał przed oszustami podającymi się za pracowników serwisu. Z kolei w styczniu 2017 w ręce śledczych zwalczających cyberprzestępczość trafiła trójka oszustów, obywateli Rumunii, którzy naciągali ludzi za pośrednictwem fałszywych ogłoszeń sprzedaży luksusowych samochodów w internecie.

Justyna Kierzkowska
Tagi: Duperele