Pogoda
13.06.2016 10:55

Na autostradzie A2 zmieniając pas ruchu doprowadził do wypadku

Wyprzedzanie to jeden z najniebezpieczniejszych manewrów. Ewentualne niepowodzenie może skończyć się tragicznie.

Na autostradzie A2 zmieniając pas ruchu doprowadził do wypadku
foto: kadr z wideo

Szczególnie wymagające jest podejmowanie się tego manewru na dwupasmowych, dwukierunkowych drogach. W końcu kierowca w celu wyprzedzenia wolniej jadącego pojazdu musi zjechać na przeciwległy pas ruchu. Regułą jest, że im krócej trwa ta czynność, tym bezpieczniej.

O niebo łatwiejsze jest wyprzedzanie na drogach szybkiego ruchu i autostradach. Znacznie rzadziej dochodzi w takich okolicznościach do wypadków. Jednak i te się zdarzają:

Kolizja miała miejsce na autostradzie A2. Kierowca podróżujący prawym pasem ruchu wyprzedzał wolniej poruszający się pojazd, „przyklejony” do lewego pasa. Niestety, osoba prowadząca samochód znajdujący się bliżej barierek przedzielających jezdnie w przeciwnych kierunkach, postanowiła w niewłaściwym momencie zmienić pas…

Przy okazji wykonywania którejkolwiek z czynności – wyprzedzania lub zmiany pasa ruchu – należy zachować szczególną ostrożność, upewnić się czy jest dostatecznie dużo miejsca do tego, by prawidłowo wykonać manewr, bez stwarzania zagrożenia dla osób trzecich.

Również należy mieć świadomość, że wyprzedzanie prawym pasem na autostradzie jest dozwolone, o czym możemy przeczytać w artykule 24. kodeksu drogowego:

"

10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

1) na jezdni jednokierunkowej; "

Dlatego do serca należy wziąć sobie nakaz poruszania się przy prawej krawędzi – szczególnie na drogach ekspresowych i autostradach. W końcu im wyższa prędkość, tym ciężej opanować samochód w momencie wystąpienia jakiejkolwiek niebezpiecznej sytuacji.

Niestety wielokrotnie kierowcy uporczywie trzymają się lewego pasa ruchu, mimo licznych okazji do zjechania na prawy pas ruchu, w celu przepuszczenia szybciej poruszających się pojazdów. Na szczęście akcję wymierzoną w takich delikwentów zorganizowała policja w 2016 roku…

A Wy co sądzicie o tej sytuacji?

Tagi: Duperele