Pogoda
05.06.2017 18:26

Na sprzedaż wyjątkowe BMW e30 M3 Sport Evolution

Na listę aut do kupienia trafił jeden z 600 wyprodukowanych egzemplarzy BMW e30 M3 Sport Evolution. Jest to wyjątkowa gratka dla miłośników klasycznej motoryzacji.

Na sprzedaż wyjątkowe BMW e30 M3 Sport Evolution
foto: printscreen /

Od dawien dawna nie trafiliśmy na taki rarytas. Ten egzemplarz jest perełką i „Świętym Graalem” każdego fana motoryzacji. I nie jest to jeden z super samochodów, których coraz więcej na ulicach miast a BMW E30 M3 Sport Evolution. Model wyprodukowany został w liczbie 600 egzemplarzy na cały świat.

To właśnie jeden z nich został wystawiony na aukcję przez firmę zajmującą się sprzedażą wyjątkowych BMW. Ten egzemplarz pochodzi z 1990 roku i legitymuje się przebiegiem 119 kilometrów. Idealny stan karoserii potwierdza, że auto nie było nadmiernie użytkowane.

przebieg bmw e30

Pod maską kryje się rzędowa jednostka o pojemności 2,5 l. Moc samochodu oznaczona jest w granicy 238 koni mechanicznych. Sam silnik został wyposażony w dysze z natryskiem oleju do tłoków w celu ich schłodzenia. W tym modelu konstruktorzy zastosowali szyby z lżejszego i cieńszego szła, niż w autach seryjnych. Dodatkowo zmniejszając wagę auta wyposażono go w lekki zbiornik z Evo II oraz zderzaki.

spoiler bmw e30

W miejscu świateł przeciwmgielnych zaślepki zmieniono na dodatkowe wloty powietrza. Przedni zderzak wyposażono w lotkę, błotniki poszerzono a tylny spoiler zyskał możliwość regulacji. Samochód obniżono o 10 mm względem serii M3, a 16-calowe felgi przyozdobiono przydymionymi elementami. Model M3 Sport Evolution występował tylko w kolorze czarnym lub czerwonym Brillant Red.

Wnętrze dostosowano do specyfikacji torowej eliminując kilka elementów podnoszących komfort kierowcy i pasażera. Zabrakło tych znanych z innych egzemplarzy m.in. elektrycznie otwieranych szyb, szyberdachu, oświetlenia kabiny czy klimatyzacji. W zamian za to auto zyskało trójramienną obszytą alcantarą kierownicę, drążek zmiany biegów w tym samym stylu oraz skórzane fotele Recaro.

srodek bmw e30

Obecnie cena za ten egzemplarz nie jest podana, ale jakiś czas temu pod młotek poszła M3 z silnikiem 2,3 litra z 1988 roku z przebiegiem prawie 14 tysięcy kilometrów za 200 tysięcy dolarów. Są jacyś chętni na to cacuszko? Może wolicie kabriolet? Sprawdźcie nasze zestawienie 10 najciekawszych kabrioletów dostępnych na rynku.

Aleksandra Kopka
Tagi: Duperele BMW BMW E30