Na sprzedaż wyjątkowe BMW e30 M3 Sport Evolution

Aleksandra Kopka
05.06.2017 18:26
Na sprzedaż wyjątkowe BMW e30 M3 Sport Evolution Fot. printscreen /

Na listę aut do kupienia trafił jeden z 600 wyprodukowanych egzemplarzy BMW e30 M3 Sport Evolution. Jest to wyjątkowa gratka dla miłośników klasycznej motoryzacji.

Od dawien dawna nie trafiliśmy na taki rarytas. Ten egzemplarz jest perełką i „Świętym Graalem” każdego fana motoryzacji. I nie jest to jeden z super samochodów, których coraz więcej na ulicach miast a BMW E30 M3 Sport Evolution. Model wyprodukowany został w liczbie 600 egzemplarzy na cały świat.

To właśnie jeden z nich został wystawiony na aukcję przez firmę zajmującą się sprzedażą wyjątkowych BMW. Ten egzemplarz pochodzi z 1990 roku i legitymuje się przebiegiem 119 kilometrów. Idealny stan karoserii potwierdza, że auto nie było nadmiernie użytkowane.

przebieg bmw e30 Fot. foto:enthusiastauto.com

Pod maską kryje się rzędowa jednostka o pojemności 2,5 l. Moc samochodu oznaczona jest w granicy 238 koni mechanicznych. Sam silnik został wyposażony w dysze z natryskiem oleju do tłoków w celu ich schłodzenia. W tym modelu konstruktorzy zastosowali szyby z lżejszego i cieńszego szła, niż w autach seryjnych. Dodatkowo zmniejszając wagę auta wyposażono go w lekki zbiornik z Evo II oraz zderzaki.

spoiler bmw e30 Fot. foto: enthusiastauto.com

W miejscu świateł przeciwmgielnych zaślepki zmieniono na dodatkowe wloty powietrza. Przedni zderzak wyposażono w lotkę, błotniki poszerzono a tylny spoiler zyskał możliwość regulacji. Samochód obniżono o 10 mm względem serii M3, a 16-calowe felgi przyozdobiono przydymionymi elementami. Model M3 Sport Evolution występował tylko w kolorze czarnym lub czerwonym Brillant Red.

Wnętrze dostosowano do specyfikacji torowej eliminując kilka elementów podnoszących komfort kierowcy i pasażera. Zabrakło tych znanych z innych egzemplarzy m.in. elektrycznie otwieranych szyb, szyberdachu, oświetlenia kabiny czy klimatyzacji. W zamian za to auto zyskało trójramienną obszytą alcantarą kierownicę, drążek zmiany biegów w tym samym stylu oraz skórzane fotele Recaro.

srodek bmw e30 Fot. foto: enthusiastauto.com

Obecnie cena za ten egzemplarz nie jest podana, ale jakiś czas temu pod młotek poszła M3 z silnikiem 2,3 litra z 1988 roku z przebiegiem prawie 14 tysięcy kilometrów za 200 tysięcy dolarów. Są jacyś chętni na to cacuszko? Może wolicie kabriolet? Sprawdźcie nasze zestawienie 10 najciekawszych kabrioletów dostępnych na rynku.

Aleksandra Kopka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.