Pogoda
30.06.2016 11:45

Na zakopiance powstanie najdłuższy tunel w Polsce

Podpisano umowę na realizację odcinka tunelowego S7 Naprawa-Skomielna Biała. Drogę ekspresową o długości 3,6 km wybudować ma włoska firma Alstadi S.p.A. W przetargu oferty złożyło 6 firm.

Na zakopiance powstanie najdłuższy tunel w Polsce
foto: GDDKIA

Najniższą cenę zaproponowali zwycięzcy publicznego konkursu. Włoski producent zadeklarował wykonanie prac za kwotę 968,87 mln złotych. Najwięcej pieniędzy zażądała firma Metrostav a.s. – ponad 1 mld 710 mln złotych. Wszystkie z zadeklarowanych propozycji zakładały realizację projektu w 54 miesiące. W ramach niego powstać ma dwukomorowy tunel z awaryjnymi przejściami między komorami, dwoma portalami oraz pełną infrastrukturą i wyposażeniem technicznym.

To oznacza bowiem, że stworzone docelowo zostaną dwa równoległe do siebie obiekty podziemne – każdy o długości około 2 kilometrów, dzięki czemu będzie to najdłuższa tego rodzaju konstrukcja w Polsce. Obecnie tytuł „naj” należy do tunelu o długości 1377 metrów pod Martwą Wisłą w Gdańsku. Zdaniem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, drogowcy będą musieli zmierzyć się z trudnymi warunkami geologicznymi i hydrologicznymi fliszu karpackiego.

Z kolei spośród 12 propozycji zwycięską ofertę na realizację odcinka S7 Lubień-Naprawa wyłoniono polsko-ukraińskie konsorcjum IDS-BUD S.a i korporacja ALTIS-HOLDING. W 22 miesiące ma wybudować 7,6 kilometrowy odcinek, zapewniając przy tym 10-letnią gwarancję jakości – wszystko to za kwotę 521,5 mln złotych. Przy czym do czasu realizacji nie wliczono okresu zimowego od 15 grudnia do 15 marca.

W ramach tego projektu oprócz dwujezdniowej drogi klasy S, mają powstać miejsca obsługi podróżnych Lubień i Krzeczów, a także 10 obiektów inżynieryjnych i 6 mostków na potoku Krzywańskim.

O tym jak bardzo istotne są te realizacje, wspomniał minister infrastruktury i budownictwa, Andrzej Adamczyk:

"

Droga, na której budowę podpisane zostały dziś umowy, to bardzo ważna arteria komunikacyjna dla polskiej gospodarki. S7 to szlak prowadzący do portów Trójmiasta, z którym łączy się via Baltica, to ożywczy szlak dla Małopolski. "

Obecnie trwa realizacja odcinka S7 Skomielna Biała-Chabówka oraz drogi krajowej nr 47 od Rabki Zdrój do Chabówki. Wykonawcą jest firma Salini, która na 6,1 kilometrowym odcinku ma poza samą drogą wybudować dwa węzły drogowe – Skomielna Biała i Zabornia – a także 17 obiektów inżynieryjnych, w tym wiadukty i estakady.

Do tej pory udało się przeprowadzić inwentaryzację, prace saperskie geologiczne. Koszt inwestycji to 615 milionów, a czas realizacji zgodnie z umową to 22 miesiące od daty podpisania umowy, czyli od 31 marca 2016 roku z pominięciem okresów zimowych.

Tagi: News