Naczelna Izba Aptekarska chce pozwać Abstrachuje za film na YouTubie

10.02.2020 11:59
aptekarze|undefined Fot. Shutterstock

Naczelna Izba Aptekarska czuje się poważnie urażona prześmiewczym materiałem „Czego NIE mówią: APTEKARZE””, który w ramach serii filmów został opublikowany w serwisie YouTube przez kanał Abstrachuje. NIA domaga się usunięcia wideo ze względu na „niesmak, żenadę i naruszenie dóbr osobistych”.

Seria „Czego NIE mówią…” pokazuje w satyryczny i wypaczony sposób pracę poszczególnych grup zawodowych. Filmy oglądane są przez miliony internautów, którzy koncentrowali się jak do tej pory na śmieniu z przygotowanych przez Abstrachuje żartów.

Zupełnie nie do śmiechu było jednak przedstawicielom Naczelnej Izby Aptekarskiej po obejrzeniu wideo „Czego NIE mówią: APTEKARZE”. Organizacja poczuła się śmiertelnie obrażona i z taką właśnie powagą opublikowała przedsądowe wezwanie do „dobrowolnego zaniechania działań naruszających prawo oraz dobra osobiste farmaceutów”.

Przeczytaj także

NIA uznała, że żarty przedstawiane w filmie są „żenujące” i „niesmaczne”, o czym Naczelna Izba Aptekarska nie zapomniała poinformować w oficjalnym komunikacie o sprawie.

1 lutego br. AbstrachujeTV nagrali film rzekomo obrazujący pracę farmaceuty w aptece. Niestety zamiast śmiechu pozostaje niesmak, żenada i naruszenie dóbr osobistych. Naczelna Izba Aptekarska zdecydowanie sprzeciwia się tego rodzaju praktykom stanowczo reagując na zamieszczony materiał.

Naczelna Izba Aptekarska domaga się usunięcia przez Abstrachuje filmu wyśmiewającego aptekarzy

Uzasadnienie wystosowania przedsądowego wezwania do usunięcia filmu „Czego NIE mówią: APTEKARZE” z serwisu YouTube przez NIA brzmi następująco:

Przyczyną skierowania do Państwa przedmiotowego wezwania są krzywdzące treści kierowane w ww. filmie do opinii publicznej, a dotyczące rzekomego sposobu pracy farmaceutów z pacjentami, którzy wykonują swój zawód w aptekach ogólnodostępnych. Podkreślić należy, iż formułowany przez Państwa przekaz nie znajduje odzwierciedlenia ani potwierdzenia w faktach, a ich prezentowanie opinii publicznej ma jednoznacznie negatywny wpływ na wizerunek zawodu farmaceuty, jego dobre imię oraz renomę. Są to ponadto twierdzenia o charakterze zniesławiającym.

Przedstawiciele Izby doszli to takich wniosków po obejrzeniu niniejszego filmu:

Rafał Masny, współzałożyciel kanału Abstrachuje, nie zamierza stosować się do żądań NIA.

W tym wypadku sytuacja jest aż nazbyt oczywista, gdyż odcinek zatytułowano „Czego nie mówią: aptekarze”. Dlatego odczytanie go jako „filmu rzekomo obrazującego pracę farmaceuty w aptece” (jak na Twitterze napisał rzecznik prasowy NIA) jest absurdalne. Naszą intencją nigdy nie było obrażanie przedstawicieli którejkolwiek z parodiowanych przez nas grup społecznych lub zawodowych, co od lat doskonale rozumieją miliony naszych widzów. Uważamy, że nikt nie chciałby żyć w kraju, w którym za publikację parodii idzie się do sądu.

Film w niecałe dwa tygodnie od premiery obejrzało 1,5 mln osób; spora część z nich dowiedziała się o produkcji po oprotestowaniu jej przez Naczelną Izbę Aptekarską.

Zobacz także: YouTube może skasować twoje konto jeśli uzna, że jest dla niego nieopłacalne 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.