Nad Afryką pojawiło się pięć słońc jednocześnie [WIDEO]

10.06.2020 13:33
Nad Afryką pojawiło się pięć słońc jednocześnie [WIDEO] Fot. Shuttenstock (zdjęcie poglądowe)

26 maja 2020 mieszkańcy Wybrzeża Kości Słoniowej byli świadkami rzadko spotykanego zjawiska. Podczas trwającego długą chwilę fenomenu, zobaczyli nad horyzontem aż pięć słońc.

Na oczach zszokowanych ludzi powstało imponujące halo słoneczne, a na jego rogach zaświeciło aż pięć słońc. Niespotykane zjawisko wywołało wielkie zamieszanie wśród mieszkańców, którzy nie rozumieli, co właściwie oglądają.

Słońce plus lód: Czym jest halo?

Nazwa zjawiska pochodzi od greckiego słowa halos, które oznacza okrągłą tarczę. Zjawisko powstaje w wyniku załamania się promieni słonecznych przenikających przez kryształki lodu występujące w wysokich chmurach pierzastych (cirrus) i warstwowo-pierzastych (cirrostratus) na wysokości 5–10 km.

Przeczytaj także

Chmury nie są jednorodne, więc halo również różnią się od siebie w zależności od rozmiarów, kształtu i ułożenia lodowych drobin, a także wysokości słońca na niebie.

Najczęściej jest to pierścień o rozmiarze kątowym 22° otaczający słońce lub księżyc. Często wróży to ulewę. Czasami halo tworzy na niebie krąg świetlny o rozmiarze kątowym 46°. Jednak najmniej spotykanym zjawiskiem jest równoczesne wystąpienie na niebie kilku przedstawicieli tej rodziny.

Czym jest Słońce poboczne?

Słońce poboczne (parhelion) to złudzenie występowania więcej niż jednego Słońca na nieboskłonie. Parhelion występuje często po obu stronach słońca. Szczególnie dobrze jest widoczne, gdy Słońce jest nisko nad horyzontem.

Słońca poboczne są jednym z najczęściej obserwowanych typów halo. Powstają one w wyniku załamania się promieni słonecznych na kryształach lodu.

Tak więc cały fenomen "pięciu słońc" ma swoje naukowe wytłumaczenie. Co więcej, zjawisko występuje bardzo często - nawet kilka razy w tygodniu. Niestety nie zawsze jest widoczne na Ziemi i trzeba mieć ogromne szczęście, żeby je zobaczyć.

Zobacz również: Prognoza pogody na długi weekend: burze i trąby powietrzne

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.