Najbardziej wyczekiwane auto 2016 roku?
Dorota Iglikowska
18.01.2016 11:25
Najbardziej wyczekiwane auto 2016 roku? Fot. kadr z wideo

W 2016 na rynku motoryzacyjnym pojawi się wiele nowych samochodów. Jednak jeden z nich zaskarbił sobie serca szczególnie dużej rzeszy ludzi, którzy już nie mogą się doczekać jego rynkowego debiutu…

Mowa o Alfie Romeo Giulii QV, która w plebiscycie czytelników brytyjskiego magazynu – „What Car” – zgarnęła tytuł samochodu roku. Informacje na temat bazowej wersji tego auta wciąż owiane są tajemnicą. Włoski producent postąpił na przekór przyjętym normom i zamiast wpierw opracować „cywilną” odmianę, stworzył najmocniejszą, półwyczynową wersję o nazwie QV. To tak jakby najpierw zaserwować przysłowiową wisienkę, a następnie sam tort.

Pierwsze egzemplarze 510-konnej Quadrifoglio Verde mają trafić na drogi w trzecim kwartale 2016. Rodzinny sedan w tej topowej wersji na torze Nurburgring utarł nosa wielu stricte sportowym pojazdom. Ustanowił oszałamiający czas 7:39 minuty. Auto od 0 do 100 km/h rozpędza się w 3,9 s i może pomknąć z prędkością 307 km/h. Moment obrotowy wędruje do tylnych kół, przy których pracuje aktywny dyferencjał.

W 3-litrowym silniku V6 palce maczali inżynierowie Ferrari. Został on wykonany z lekkich stopów metali i uzbrojony w bezpośredni wtrysk paliwa, układ twin turbo oraz zmienne fazy rozrządu. 

Auto powstało na nowej modularnej płycie podłogowej Giorgi, opracowanej z myślą o autach z napędem na tylną lub obie osie. Giulia wyróżnia się idealnym rozkładem masy 50:50 oraz niską masą własną wynoszącą 1524 kg. O odpowiednią trakcję dba układ żonglujący momentem obrotowym między lewym a prawym kołem. Nowością jest ruchomy splitter umieszczony pod przednim zderzakiem, zapewniający 100 kg docisku przy wysokich prędkościach. 

Włosi twierdzą, że ich najnowszy samochód ma bezpośredni układ kierowniczy. Quadrifoglio Verde wyceniono na 79 000 euro. W specjalnej odmianie z ceramicznymi hamulcami oraz lekkimi fotelami z włókna węglowego trzeba będzie wydać około 95 000 euro. 

W 2016 zadebiutować także mają między innymi:

A Wy jakiego auta najbardziej wyczekujecie?

Dorota Iglikowska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.