Najgłośniejszy skandal muzyczny PRL. Przypominamy historię koncertu Lady Pank z okazji Dnia Dziecka [WIDEO]

01.06.2020 12:53
Najgłośniejszy skandal muzyczny PRL. Przypominamy historię koncertu Lady Pank z okazji Dnia Dziecka [WIDEO] Fot. Romana Makówka / Antyradio.pl

Z okazji Dnia Dziecka przypominamy najgłośniejszy skandal muzyczny PRL, który miał miejsce 1 czerwca 1986 na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Co się wtedy wydarzyło?

W mrocznych czasach PRL-u nie było internetu, YouTube i telefonów komórkowych. Nie istniały również prywatne media i tabloidy, jedynie Polskie Radio i Telewizja Polska. Jednak muzyka i wielkie stadionowe koncerty miały się całkiem nieźle.

Przeczytaj także

Telewizja transmitowała na żywo festiwale, zwłaszcza w Sopocie i Opolu a polscy muzycy zapełniali sale koncertowe i największe stadiony. Oczywiście w tym czasie nie brakowało skandali, jednak były one natychmiast tuszowane przez ówczesną władzę.

Skandale muzyczne w czasach PRL-u

Zdarzały się sytuacje, którym partyjni włodarze nie mogli przeciwdziałać. Na jednym z transmitowanych na żywo w radiu i telewizji festiwali pierwsza dama radzieckiej piosenki Ałła Pugaczowa, zaśpiewała religijną pieśń i przeżegnała się na wizji, na innym Kalina Jędrusik epatowała do kamery gigantycznym dekoltem, pokazując zszokowanym Polakom swoje okazałe atuty. Jednym z większych skandali w latach 80. ubiegłego wieku była odmowa zagrania koncertu dla partyjnych dygnitarzy przez Maanam, po której zespołowi zakazano istnienia.

Jednak najgłośniejszym skandalem muzycznym PRL okazał się striptiz wykonany przez Jana Borysewicza z okazji Dnia Dziecka.

Jan Borysewicz: Striptiz na koncercie z okazji Dnia Dziecka

1 czerwca 1986 na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu odbył się koncert z okazji Dnia Dziecka. Gwiazdą imprezy był zespół Lady Pank. W pewnym momencie Jan Borysewicz pokazał zgromadzonej publiczności przyrodzenie.

Dzień później Wojewódzki Zarząd ZSMP we Wrocławiu zwrócił się do ministra kultury i sztuki o rozwiązanie zespołu. Jednak Lady Pank nie podzielił losów Maanamu, choć grupa więcej w tamtym roku już nie wystąpiła.

Sprawa została dokładnie przedstawiona w filmie Andrzeja Titkowa zatytułowanym "Mniej niż zero".

Bohater skandalu, polski wokalista, multiinstrumentalista, kompozytor, wirtuoz gitary, a także autor tekstów piosenek Jan Borysewicz niedługo po zdarzeniu został skazany na 3 miesiące więzienia. Kary nie odbył, gdyż ogłoszono amnestię.

Zobacz również: 10 małych rockmanów w talent show  

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.