Pogoda
01.06.2020 12:53

Najgłośniejszy skandal muzyczny PRL. Przypominamy historię koncertu Lady Pank z okazji Dnia Dziecka [WIDEO]

Z okazji Dnia Dziecka przypominamy najgłośniejszy skandal muzyczny PRL, który miał miejsce 1 czerwca 1986 na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Co się wtedy wydarzyło?

Jan Borysewicz Lady Pank
foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

W mrocznych czasach PRL-u nie było internetu, YouTube i telefonów komórkowych. Nie istniały również prywatne media i tabloidy, jedynie Polskie Radio i Telewizja Polska. Jednak muzyka i wielkie stadionowe koncerty miały się całkiem nieźle.

10 najbardziej szokujących wypowiedzi dzieci
10 najbardziej szokujących wypowiedzi dzieci
Przeczytaj także 10 najbardziej szokujących wypowiedzi dzieci

Telewizja transmitowała na żywo festiwale, zwłaszcza w Sopocie i Opolu a polscy muzycy zapełniali sale koncertowe i największe stadiony. Oczywiście w tym czasie nie brakowało skandali, jednak były one natychmiast tuszowane przez ówczesną władzę.

Skandale muzyczne w czasach PRL-u

Zdarzały się sytuacje, którym partyjni włodarze nie mogli przeciwdziałać. Na jednym z transmitowanych na żywo w radiu i telewizji festiwali pierwsza dama radzieckiej piosenki Ałła Pugaczowa, zaśpiewała religijną pieśń i przeżegnała się na wizji, na innym Kalina Jędrusik epatowała do kamery gigantycznym dekoltem, pokazując zszokowanym Polakom swoje okazałe atuty. Jednym z większych skandali w latach 80. ubiegłego wieku była odmowa zagrania koncertu dla partyjnych dygnitarzy przez Maanam, po której zespołowi zakazano istnienia.

Jednak najgłośniejszym skandalem muzycznym PRL okazał się striptiz wykonany przez Jana Borysewicza z okazji Dnia Dziecka.

Jan Borysewicz: Striptiz na koncercie z okazji Dnia Dziecka

1 czerwca 1986 na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu odbył się koncert z okazji Dnia Dziecka. Gwiazdą imprezy był zespół Lady Pank. W pewnym momencie Jan Borysewicz pokazał zgromadzonej publiczności przyrodzenie.

Dzień później Wojewódzki Zarząd ZSMP we Wrocławiu zwrócił się do ministra kultury i sztuki o rozwiązanie zespołu. Jednak Lady Pank nie podzielił losów Maanamu, choć grupa więcej w tamtym roku już nie wystąpiła.

Sprawa została dokładnie przedstawiona w filmie Andrzeja Titkowa zatytułowanym "Mniej niż zero".

Bohater skandalu, polski wokalista, multiinstrumentalista, kompozytor, wirtuoz gitary, a także autor tekstów piosenek Jan Borysewicz niedługo po zdarzeniu został skazany na 3 miesiące więzienia. Kary nie odbył, gdyż ogłoszono amnestię.

Zobacz również: 10 małych rockmanów w talent show  

Tagi: Koncerty Lady Pank