Pogoda
23.09.2016 09:21

Najlepsze auta sportowe 2016?

Jaki jest najlepszy samochód? Wszystko zależy od tego, jakie są kryteria. Dla jednych liczy się komfort, dla innych bezpieczeństwo i ekonomia. Jednak w tym zestawieniu najważniejsze były wrażenia z jazdy.

Najlepsze auta sportowe 2016?
foto: kadr z wideo

Za pewną zależność można uznać, że im więcej auto ma koni mechanicznych i momentu obrotowego, tym więcej zapewnia frajdy z jazdy. Niemniej, czynników decydujących o indywidualnym charakterze każdego auta jest cała masa. Spośród sportowych pojazdów możemy przebierać głównie w samochodach tylnonapędowych i na obie osie, znacznie rzadziej moment obrotowy przenoszony jest na przód.

Z kolei jednostka może zostać umieszczona centralnie, z tyłu lub z przodu. A biegi można zmieniać ręcznie, choć coraz rzadziej, bo tradycyjne przekładnie powoli ustępują miejsca automatycznym. Co najważniejsze – nie ma uniwersalnej recepty na samochód sportowy, o czym świadczy zestawienie najlepszych samochodów sportowych według magazynu Motor Trend.

Od 2009 roku dziennikarze w pocie czoła testują najmocniejsze auta na świecie, by wyłonić najlepszy z nich. W 2016 prestiżowy tytuł powędrował do McLarena 570S. Brytyjski pojazd uplasował się przed Hondą NSX, Astonem Martinem V12 Vantage S, Audi R8 V10 Plus, BMW M4 GTS, Chevroletem Camaro SS, Dodgem Vieperem ACR, Fordem Mustangime Shelby GT350R, Jaguarem F-Type SVR, Mercedesem-AMG GT S, Nissanem GT-R i Porsche 911 Carrerą S.

O zwycięstwie McLarena zadecydowały między innymi świetny 3,8-litrowy silnik twin-turbo V8 o mocy 570 KM i nadwozie wyprodukowane z kompozytów węglowych. Brytyjskim inżynierom udało się stworzyć samochód, który sprawia wrażenie, że można wejść z nim w pewnego rodzaju symbiozę, o czym wspomniał redaktor naczelny Motor Trend – Ed Loh:

"

McLaren 570S w tym roku wyróżnił się spośród tłumu, głównie za sprawą tego, że zapewnia nadnaturalną możliwość zżycia się kierowcy z maszyną. Duży nacisk położono na niską masę własną, dzięki czemu 570S niesamowicie angażuje. Jest wręcz uzależniający. To perfekcyjny sposób na oddanie hołdu sportowemu dziedzictwu marki. "

Ponadto przeprowadzono dwa oddzielne plebiscyty – na samochód roku i SUV-a roku. Wygrały analogicznie – Chevrolet Camaro oraz Volvo XC90.

Co ciekawe, w kwietniu 2016 Brytyjski magazyn Top Gear wyłonił najlepsze auta testowane w bieżącym roku. Za najlepsze supersportowe auto uznano Ferrari 488 GTB, a tytuł najlepszego hot hatcha oraz samochodu roku powędrował do Forda Focusa RS.

Co sądzicie o tych wynikach?

Tagi: News