Pogoda
28.01.2016 09:52

Najlepsze sceny z Formuła Drift 2015

Drift to jeden z najbardziej spektakularnych sportów motorowych, polegający na jeżdżeniu kontrolowanymi poślizgami. Producent GoPro stworzył klip z najlepszymi scenami z zawodów w tej dyscyplinie w 2015...

Najlepsze sceny z Formuła Drift 2015
foto: kadr z wideo

W rolach głównych można zobaczyć potężne tylnonapędowe, mechaniczne auta, które są odpowiednio lekkie i pozbawione wszelkich elektronicznych wspomagaczy. To prawdziwa kwintesencja motoryzacji. Podczas takich zawodów można nacieszyć uszy rykiem wysilonych jednostek, któremu towarzyszą specyficzny zapach spalonej gumy oraz kłęby dymu wydobywające się z tylnych nadkoli samochodów:

W Formule Drift jednak nie chodzi tylko o to, by dojechać do mety, ale także o styl jazdy. Profesjonalni kierowcy poruszają się „poślizgami” nawet z prędkością bliską 150 km/h. Według nich to jest najlepsze co można robić za kierownicą samochodu. Podczas zawodów sędziowie wyłaniają zwycięzców między innymi na podstawie prędkości aut w zakręcie, kąta skrętu przednich kół, widowiskowości i toru jazdy, który obrali.

Sama dyscyplina sportu staje się coraz popularniejsza. Z pewnością z jej rosnącej popularności cieszą się przede wszystkim producenci opon – w końcu ogumienie zużywa się wręcz w zatrważającym tempie.

Poza tym to, co dzieje się w sporcie samochodowym, ma także przełożenie na seryjnie produkowane auta. W końcu z myślą o podobnej zabawie powstają mechaniczne pojazdy z tylnym napędem, ręczną skrzynią biegów, sporą mocą oraz często stosunkowo wąskimi oponami, które nie zapewniają dostatecznej przyczepności. Przykładami typowych aut do zabawy są między innymi Toyota GT86, Subaru BRZ, Hyundai Genesis Coupe, Mazda MX-5, Ford Mustang GT oraz BMW M235i i M2.

Tagi: Duperele