Najlepsze sportowe auta XXI wieku według WCOTY

Dorota Iglikowska
24.06.2016 13:33
Najlepsze sportowe auta XXI wieku według WCOTY Fot. materiały prasowe

Co 12 miesięcy 48 dziennikarzy z 28 krajów wybiera najlepsze ich zdaniem auta w poszczególnych kategoriach. Do udziału w konkursie kwafilikują się pojazdy sprzedawane w co najmniej 5 krajach i na dwóch kontynentach.

Najbardziej prestiżowym tytułem do zgarnięcia jest nic innego jak World Car of the Year, czyli Samochód Roku. Do tego wyłaniane są najprzyjaźniejsze dla środowiska, najbardziej urzekające pod względem designu oraz najlepsze sportowe auta. W 2014 roku dołączyła kategoria najlepszych luksusowych samochodów.

Sportowe auto powinno być szybkie, mieć duży moment obrotowy, dużą moc, chętnie wkręcający się na obroty silnik o świetnym brzmieniu, świetnie żonglującą biegami przekładnię automatyczną lub o precyzyjnie pracujący drążek skrzyni o krótkich skokach oraz bezpośredni układ kierowniczy niezwłocznie reagujący na wszelkie polecenia kierowcy.

Od zawsze faworyzowane są samochody tylnonapędowe. Fani czterech kółek również pożądają jak najlepszego rozłożenia masy między przednią a tylną osią, fotele dobrze trzymające ciało. Do tego niezwykle istotne są właściwości jezdne – auto ma charakteryzować się neutralnym zachowaniem w zakrętach i dużą stabilnością.

Poznajcie najlepsze auta ostatnich 10 lat wybrane przez jurorów World Car of the Year:

Zgadzacie się z wyborem?

Dorota Iglikowska Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.