Najpierw protesty, teraz billboardy. W Białymstoku pojawiły się materiały pro-LGBT+

20.07.2020 10:05
Najpierw protesty, teraz billboardy. W Białymstoku pojawiły się materiały pro-LGBT+ Fot. Jan Bielecki/East News/Zdjęcie poglądowe

Białystok ozdobiły kolorowe billboardy ze specjalnym przekazem. Miasto chwytliwymi hasłami na tęczowym tle wspiera środowiska LGBT+.

20 lipca 2019 roku ulicami Białegostoku przeszedł pierwszy Marsz Równości. Wydarzenie zostanie zapamiętane jako prezentacja nienawiści przez niektórych jego uczestników. Jak czytamy na portalu oko.press, którego przedstawiciele uczestniczyli w manifestacji, oprócz osób wspierających inicjatywę, na miejscu pojawili się także jej zagorzali przeciwnicy. Na grupę składali się między innymi kibole z całej Polski oraz środowiska narodowe. Kadry z wydarzenia szybko trafiły do sieci. Chcący zablokować marsz, jeszcze przed jego rozpoczęciem skandowali hasła takie jak "Białystok wolny od pedałów". Później było już tylko gorzej. Pojawiły się butelki, petardy, a nawet pobicia.

Billboardy wspierające środowiska LGBT+ w Białymstoku

W tym roku kolejny Marsz Równości się nie odbędzie. Oficjalnym powodem jest pandemia koronawirusa. Jednak środowiska LGBT+ nie rezygnują z próby oswojenia niektórych mieszkańców z osobami o odmiennych orientacjach i preferencji seksualnych. W mieście zawisły specjalne billboardy, które mają przypominać białostoczanom o równości wszystkich jego mieszkańców.

Przeczytaj także

Inicjatorem akcji jest stowarzyszenie Tęczowy Białystok, jednak popierają ją także władze miasta. Zastępca prezydenta Białegostoku, Rafał Rudnicki udostępnił zdjęcia billboardów na swoim Twitterze, gdzie jasno podkreślił, że nie widzi w swoim mieście miejsca na ksenofobię, dyskryminację i brak tolerancji. Wpis zawierał także wymowny hasztag - #nigdywięcej20lipca.

Na billboardach możemy podziwiać hasła promujące tolerancję umieszczone na kolorowych tłach. Oprócz znanej wszystkim tęczy pojawiły się także inne kombinacje barw, które reprezentują osoby transpłciowe, aseksualne czy biseksualne. Wśród napisów, które spotkamy dzisiaj w Białymstoku znajdziemy między innymi: "Po burzy zawsze wychodzi tęcza", "Białystok dla wszystkich", "To jest nasz dom", czy "Byliśmy, jesteśmy, będziemy".

Przeczytaj także
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.