Naładuj telefon wiercąc się na krześle

Michał Tomaszkiewicz
03.03.2016 11:51
Naładuj telefon wiercąc się na krześle Fot. materiały prasowe

Jeśli nie możecie usiedzieć spokojnie na tyłku, ucieszy Was zapewne informacja, że rozpierająca Was energia może zostać wykorzystana do naładowania Waszych smartfonów.

Na pomysł skonstruowania krzesła zdolnego do zamiany energii kinetycznej „czterech liter” na prąd elektryczny służący do ładowania urządzeń wpadła holenderska projektantka Nathalie Teugels.

Mebel, nazwany MOOV, wykorzystuje 288 kryształów piezoelektrycznych umieszczonych w elastycznej ramie. Poddane naprężeniom mechanicznym generują one energię elektryczną, która może zostać przesłana bezpośrednio do podłączonego przez port USB urządzenia lub do wbudowanego akumulatora.

System ładowania aktywuje się, gdy czujnik wykryje siedzącą na krześle osobę. Im bardziej niespokojnie ktoś siedzi na krześle, tym więcej ładunków pojawia się na powierzchni piezoelektryków i tym więcej energii może zostać przesłane do smartfona.

Niestety, nie zostały podane informacje dotyczące wydajności procesu, nie wiadomo więc jeszcze, jak długo i intensywnie trzeba kręcić się, żeby doładować akumulatory do pełna. Wiadomo za to, że niemal każdy rodzaj ruchu – nawet machanie nogami – potrafi wygenerować energię elektryczną.

Projektantka podkreśla, że krzesło MOOV przeznaczone jest dla osób, które mają trudności w zachowaniu nieruchomej pozycji.

Pomysł pojawił się z powodu moich osobistych przeżyć związanych z ADHD – przez całe dzieciństwo słyszałam, żeby siedzieć spokojnie. Z tego powodu postanowiłam stworzyć coś, co wykorzysta moją energię w pozytywny sposób. Tak powstało krzesło, w którym powinno się cały czas ruszać.

Krzesło jest jeszcze w fazie prototypu. Nie wiadomo, czy projektantka zdecyduje się na sprzedawanie swojego dzieła – pomysł wygląda jednak zachęcająco i na pewno spotkałby się z ciepłym przyjęciem na rynku.

Jak mocno kręcicie się na krzesłach?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.