Nałóż efekty dźwiękowe na świat
Michał Tomaszkiewicz
15.01.2016 13:51
Nałóż efekty dźwiękowe na świat Fot. kickstarter.com / Doppler Labs

Rozszerzona rzeczywistość kojarzyła się do tej pory tylko ze wzbogacaniem tego, co widzimy: na tej zasadzie działa Google Glass i Microsoft HoloLens. Wzrok to jednak nie jedyny zmysł, którym postrzegamy świat.

Idea działania dousznego systemu audio jest prosta i znana z oprogramowania pozwalającego na modyfikowanie głosu przez odtwarzacze muzyki: na odgrywany dźwięk nakładane są efekty specjalne. Jest jednak jedna znacząca różnica: słuchawki Here modyfikują w czasie rzeczywistym odgłosy otaczającego nas świata.

Skrzypiący styropian przyprawia Cię o dreszcze? Wystarczy jedno kliknięcie, żeby przerażające dźwięki zostały odfiltrowane przez słuchawki. Męczy Cię płaczące obok dziecko? Here z łatwością usunie męczące zawodzenie. Ktoś mówi za głośno? Użyj suwaka, żeby go uciszyć. Chcesz usłyszeć, jak Twój szef strofuje Cię głosem cienkim jak po solidnym wdechu helu? Here jest zdecydowanie dla Ciebie!

Gdyby Here wpływał na to jak widzimy świat, mógłbyś oglądać obrazy w galerii w oświetleniu zależnym od Twojego wyboru.

Here Active Listening

Przytaczana przez twórców lista możliwości jest duża. Słuchawki mogą służyć jako equalizer na koncertach, zwiększać bądź zmniejszać natężenie słyszanego dźwięku, modyfikować jego brzmienie za pomocą predefiniowanych filtrów i nakładać na słyszane odgłosy efekty dźwiękowe. Jedyne, czego zestaw nie potrafi na razie zrobić, to... odgrywanie muzyki i dźwięków z podłączonego smartfona.

Słuchawki wyglądają skromnie, przypominając nieco aparaty słuchowy przygotowane przez designera. W środku dousznych wkładek znajdują się wyspecjalizowane komputery, które przetwarzają dźwięk zanim zdąży dotrzeć do ucha.

W prace nad Here zaangażowali się muzycy i kompozytorzy. Patrząc na ich reakcje podczas testowania działania słuchawek, można poczuć lekką zazdrość ;)

Hans Zimmer, nagrodzony Złotym Globem kompozytor muzyki do wielu przebojów filmowych, określa zestaw jako bioniczne uszy i przewiduje, że już za dwa nie będzie osób chcących wychodzić z domu bez Here.

Pierwsze zestawy trafią do 10 000 wybranych chętnych, którzy zapłacą za Here 199 dolarów oraz będą dzielić wrażeniami z użytkowania. Na podstawie ich głosów zostanie opracowana druga generacja słuchawek, które będzie mógł już kupić każdy – i to akurat w sezonie na prezenty gwiazdkowe.

Jakie efekty dźwiękowe chciałbyś nałożyć na otaczający Cię świat? Czy Here Active Listening spełnia Twoje oczekiwania?

Słuchawki sportowe jako zaskakujący element i dopełnienie stylizacji

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.