Pogoda
16.05.2019 14:14

Nastolatka zabiła się, bo tak zagłosowali w ankiecie śledzący ją na Instagramie

16-letnia mieszkanka Malezji zapytała się osób śledzących ją na Instagramie, jaką opcję powinna wybrać, dając do wyboru życie i śmierć. 69% biorących udział w ankiecie zagłosowało, że powinna się zabić - popełniła więc samobójstwo.

nastolatka w oknie
foto: materiały prasowe

Jak wynika z relacji miejscowej policji, nastolatka umieściła na Instagramie ankietę o następującej tytule:

"

Really Important, Help Me Choose D/L "

„D” oznaczało w niej śmierć, „L” – dalsze życie. Śledzące ją osoby, być może nie wierząc do końca w realność pytania, w „bardzo ważnym” wyborze wskazało opcję śmierci. „D” zyskało 69% głosów.

Nastolatka, zgodnie z wynikami ankiety, odebrała sobie życie. Malezyjska policja zastanawia się teraz, czy osoby głosujące nad opcją śmierci nie powinny być oskarżone o pomaganie w samobójstwie. Lokalne prawo przewiduje za to nawet karę śmierci.

Po samobójstwie nastolatki Instagram będzie ukrywać zdjęcia samookaleczenia
Po samobójstwie nastolatki Instagram będzie ukrywać zdjęcia samookaleczenia
Przeczytaj także Po samobójstwie nastolatki Instagram będzie ukrywać zdjęcia samookaleczenia

Nastolatka zabiła się, bo śledzący ją na Instagramie zagłosowali za tym w ankiecie

Pytania, jakie stawiają w tej sprawie prawnicy, są warte zastanowienia:

"

Czy dziewczyna żyła by dziś, gdyby większość śledzących ją na Instagramie zagłosowała za opcją odciągającą ją od odebrania sobie życia? Czy posłuchałaby porad dotyczących uzyskania profesjonalnej pomocy, gdyby takie padły? Czy zachęty głosujących wpłynęły na decyzję o popełnieniu samobójstwa? "

Zobacz także: >> 14-latka zabiła się przez internautów. Jej ojciec zaprosił ich na pogrzeb <<

Media społecznościowe starają się na bieżąco monitorować posty sugerujące zły stan psychiczny użytkowników i zastanawianie się nad samobójstwem lub samookaleczeniem.

Po wykryciu takich treści wyświetlany jest – także w Polsce – komunikat zachęcający do poproszenia o fachową pomoc, w skrajnych przypadkach informacja o możliwości zagrożenia życia może być przekazana odpowiednim służbom.

Jak zagłosowalibyście w takiej ankiecie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet