Pogoda
12.02.2019 16:06

Nastolatki grające w brutalne gry mają lepiej wykształcone poczucie moralności

Młodzi gracze lepiej odróżniają dobro od zła od swoich rówieśników, którzy nie mają styczności z grami – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Bournemouth University.

DOOM
foto: materiały prasowe

Wnioski badaczy stoją w jawnym kontraście z poglądami niektórych polityków, którzy są przekonani, że granie w brutalne tytuły budzi w nastolatkach agresję.

Z tego powodu w Pensylwanii trwają prace nad wprowadzeniem „podatku od grzechu” – dodatkowym narzucie na cenę gier oznaczonych przez ESRB jako M lub Adult only, który miałby służyć do przeciwdziałania strzelaninom w szkołach.

Podczas badania przyjrzano się dokładnie 166 nastolatkom obojga płci w wieku od 11 do 18 lat. Naukowcy wypytywali o zwyczaje związane z graniem, jego częstotliwością oraz rodzajami tytułów, w jakich (ewentualnie) wzięte pod lupę osoby gustowały.

Jednocześnie zadawano pytania mające wyznaczyć stopień rozwoju moralnego, a więc umiejętności rozróżniania dobra od zła.

GTA V
GTA V
Przeczytaj także „Podatek od grzechu”. Politycy chcą dodatkowo opodatkować brutalne gry

Gracze lepiej odróżniają dobra od zła

Z opublikowanej na łamach czasopisma Frontiers in Psychology pracy wynika, że brutalne gry zdają się mieć pozytywny wpływ na rozwój poczucia dobra i zła. Nieco gorzej było z tytułami adresowanymi do dojrzałych widzów, takimi jak seria GTA – granie w nie przynosiły odwrotny skutek.

Wśród czynników wymienianych przez naukowców jako wpływających na poczucie moralności miał przede wszystkim czas poświęcany rozgrywce, liczna lat spędzonych na graniu oraz fabuła gier.

Wiedzieliście? >> Naukowcy odkryli, że granie w gry to siłownia dla mózgu <<

Nastolatkowie okazali się być bardziej dojrzali, niż nastolatki w podobnym wieku, co tłumaczone jest przez badaczy większym prawdopodobieństwem angażowania się w granie oraz wybieranie głośnych i dopracowanych produkcji, także tych pokazujących więcej przemocy.

"

Odkryliśmy, że nastolatki grające w gry mają lepiej rozwinięte poczucie moralności od osób, które od gier stronią. Pozytywny wpływ miały praktycznie wszystkie typy gier, w które grano. Warto zadbać jedna o zbilansowany dobór tytułów, tak jak robi się to w przypadku składników diety, żeby zapoznawać się z wieloma gatunkami, a nie tylko brutalnymi strzelaninami. "

We wnioskach z badania umieszczono informacje, że rozwinięcie poczucie moralności wynika między innymi z posiadania świadomości, że przeżywane w grze wydarzenia nie są prawdziwe („to tylko gra”) oraz konieczność współpracy w wieloosobowych grupach, co wymusza wykształcenie odpowiednich umiejętności społecznych oraz promuje moralnie nienaganne zachowania.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry