Pogoda
26.04.2017 12:19

Nastoletni haker odpowiedzialny za ataki na Sony i Microsoft skazany

Jeśli myśleliście, że hakerstwo to dobra zabawa, historia Adama Mudda uczy, że niekoniecznie warto się za to zabierać.

Nastoletni haker odpowiedzialny za ataki na Sony i Microsoft skazany
foto: materiały prasowe

Nastolatek miał zaledwie 16 lat, gdy stworzył narzędzie znane pod nazwą Titanium Stresser. Podaje się, że do dziś zostało ono wykorzystane do ataków na prawie dwa miliony stron internetowych. Mowa tu o witrynach największych korporacji, jak Sony i Microsoft, aż po usługi Xbox Live i popularny komunikator dla graczy, TeamSpeak.

Adam Mudd bynajmniej się nie nudził - został uznany winnym 594 ataków typu DDoS, włamał się nawet do systemów własnej szkoły, narażając ją na 2000 funtów strat. Na samym swoim wynalazku zbił zaś niezły interes. Sprzedając go innym hakerom, zarobił 386 tysięcy funtów.

Zabawa się jednak skończyła. Decyzją sądu w Old Bailey Mudd został skazany na dwa lata pozbawienia wolności. Jak zwrócił uwagę sędzia Michael Topolski, nastolatek wywodził się z szanowanej, dobrej rodziny. Niestety, skutki zamętu wywołanego jego programem odczuto „od Grenlandii po Nową Zelandię, od Rosji aż po Chile”.

Topolski w następujący sposób uzasadnił wyrok, który nie uznaje zawieszenia wykonania kary:

"

Ten wyrok musi mieć wyraźny czynnik powstrzymujący. Jestem w pełni przekonany, że byłeś całkowicie świadomy i zdawałeś sobie sprawę z tego, że to nie zabawa. Stworzyłeś poważny biznes przynoszący duże pieniądze, a twoje oprogramowanie działało dokładnie w taki sposób, do jakiego je stworzyłeś. "

Mudd przyjął decyzję sądu nie okazując żadnych emocji. Jak stwierdzono w trakcie posiedzenia, domorosły haker mieszka z rodzicami i cierpi na niezdiagnozowany zespół Aspergera. Przyznawał również, że bardziej od pieniędzy interesował go szacunek środowiska graczy, który miała mu zapewnić jego działalność.

Obrona próbowała przekonać sąd, że oskarżony przeżywał bardzo nieszczęśliwy okres w swoim życiu i po prostu szukał przyjaciół - właśnie za pośrednictwem internetu. Cóż, efekty tych poszukiwań boleśnie odczuł m.in. producent gry RuneScape, która przeżyła 25 tysięcy ataków i musiał zapłacić ok. 6 mln funtów za poprawę swoich zabezpieczeń.

Pozostaje mieć nadzieję, że przynajmniej kilku chętnych, którzy chcieli pójść w ślady Adama Mudda, zrezygnuje z realizacji swoich niedojrzałych marzeń.

Marzyliście o zostaniu hakerem?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele