Pogoda
06.03.2018 15:30

Nasza Klasa przestała się zabezpieczać, użytkownicy zaliczają intymne wpadki

Zapomniana już nieco Nasza Klasa znowu znalazła się w centrum uwagi – portal dla szkolnych znajomych przegapił podczas wprowadzania nowego wyglądu kwestie bezpieczeństwa i teraz każdy może w internecie zobaczyć, co i z kim wyrabiałeś na nk.pl.

Nasza Klasa - dane użytkowników trafiły do Google
foto: materiały prasowe

Sprawa została nagłośniona na Wykopie – użytkownik serwisu odkrył, że dane osób zarejestrowanych w Naszej Klasie zostały udostępnione wyszukiwarkom internetowym.

W poprzedniej wersji były one przed silnikami Google czy Bing ukrywane, tak by można je było zobaczyć dopiero po zalogowaniu.

Dane użytkowników Naszej Klasy dostępne w sieci

Wystarczy więc wpisać do Google’a odpowiednie zapytanie, żeby zobaczyć zamieszczone w serwisie zdjęcia oraz grupy, w których mniej lub bardziej aktywnie się udzielał. Szczególnie to ostatnie może być kłopotliwe dla zainteresowanych, jako że w sieci zaroiło się od przykładów profili zaangażowanych w dyskusje na grupach o niezobowiązującym lub homoseksualnym seksie. Można sobie wyobrazić, że niewielu użytkowników chciałoby przeżyć wpadkę z udostępnieniem takich informacji w internecie.

Do sieci wydostały się więc bardzo wrażliwe dane milionów Polaków – warto pamiętać, że Nasza Klasa była na początku dekady najpopularniejszym portalem społecznościowym w kraju, na którym po prostu trzeba było być. Na nk.pl zarejestrowało się ponad 12 mln osób.

Większość z nich opuściła Naszą Klasę i przeszła na Facebooka – znikoma część pamiętała jednak przy tym o wykasowaniu starego konta, na którym zostały ślady danej działalności. Jeszcze większym problemem jest to, że sporo użytkowników swoje dane logowania do Naszej Klasy już zapomniała.

Jak wyszukać informacje o osobie na Naszej Klasie?

Wyszukiwarki internetowe pozwalają na zawężanie przeszukiwanego obszaru do wybranej strony internetowej. Żeby podejrzeć, co o danej osobie zostało upublicznione, wystarczy wpisać w Google następującą kwerendę:

site:nk.pl Imię Nazwisko

Wyniki wyszukiwania przeniosą na profil użytkownika, w którym znajdziemy szczegółowe informacje na jego temat.

Kiedy ostatnio byliście na Naszej Klasie?

Michał Tomaszkiewicz