Naukowcy: Najstarsze szczątki neandertalczyków w regionie znajdują się w Polsce

Naukowcy odkryli w Polsce szczątki neandertalczyków. Jak się okazuje najstarszy neandertalczyk w tej części Europy żył w Polsce!
W 2008 roku w jaskini Stajnia znajdującej się we wsi Mirów w województwie śląskim archeolodzy dokonali ważnego odkrycia. Grupa badawcza odnalazła narzędzia i szczątki neandertalczyków, naszych wymarłych ewolucyjnych krewniaków.
Najstarsze szczątki neandertalczyków w regionie znajdują się w Polsce
Jaskinia Stajnia stała się sławna w 2008 roku, kiedy to przekopujący jej namulisko archeolodzy znaleźli narzędzia krzemienne i pierwsze w Polsce szczątki neandertalczyka – trzy zęby należące do trzech osobników w różnym wieku.
Były to pierwsze szczątki neandertalskie, jakie odkryto na terenie naszego kraju. Dopiero kilka lat później natrafiono na kolejne w Jaskini Ciemnej w Małopolsce.
Po dokonaniu drobiazgowych badań stało się jasne, że szczątki neandertalczyków z jaskini Stajnia są znacznie starsze, niż początkowo podejrzewano. Datowano je pierwotnie na ok. 52-42 tys. lat, lecz teraz okazuje się, że wstępne daty były nieprawidłowe.
Najnowsze badania dowodzą, że w Polsce znajdują się najstarsze szczątki neandertalczyków w Europie Środkowej
– informują naukowcy na łamach najnowszego wydania magazynu "Scientific Reports".
Badania prowadzili naukowcy z międzynarodowego zespołu, w tym z polskich ośrodków: z Uniwersytetu Wrocławskiego, Polskiej Akademii Nauk oraz Państwowego Instytutu Geologicznego.
Wśród badań dokonanych przez grupę badawczą znalazła się m.in. analiza genetyczna neandertalskiego zęba trzonowego, mająca na celu sprawdzenie tzw. mitochondrialnego DNA.
Z badania wynikło, że neandertalczycy z jaskini Stajnia byli bliżej spokrewnieni z populacją z północnego Kaukazu niż z Europy Zachodniej (w porównaniu z DNA z jaskini Scladina w Belgii i jaskini Hohlenstein-Stadel w Niemczech). Jak twierdzą naukowcy, świadczy to o mobilności neandertalczyków.
Wiek zęba trzonowego oszacowano na ok. 116 tys. lat.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Zobacz również: Sensacyjne odkrycie pod zamkiem w Olsztynie koło Częstochowy: "Wstępne wyniki są bardzo obiecujące"
Oceń artykuł