Naukowcy: Najstarsze szczątki neandertalczyków w regionie znajdują się w Polsce

10.09.2020 14:38
Naukowcy odkryli w Polsce szczątki neandertalczyków|undefined Fot. Shutterstock (zdjęcie poglądowe)

Naukowcy odkryli w Polsce szczątki neandertalczyków. Jak się okazuje najstarszy neandertalczyk w tej części Europy żył w Polsce!

 W 2008 roku w jaskini Stajnia znajdującej się we wsi Mirów w województwie śląskim archeolodzy dokonali ważnego odkrycia. Grupa badawcza odnalazła narzędzia i szczątki neandertalczyków, naszych wymarłych ewolucyjnych krewniaków.

Najstarsze szczątki neandertalczyków w regionie znajdują się w Polsce

Jaskinia Stajnia stała się sławna w 2008 roku, kiedy to przekopujący jej namulisko archeolodzy znaleźli narzędzia krzemienne i pierwsze w Polsce szczątki neandertalczyka – trzy zęby należące do trzech osobników w różnym wieku.

Przeczytaj także

Były to pierwsze szczątki neandertalskie, jakie odkryto na terenie naszego kraju. Dopiero kilka lat później natrafiono na kolejne w Jaskini Ciemnej w Małopolsce.
Po dokonaniu drobiazgowych badań stało się jasne, że szczątki neandertalczyków z jaskini Stajnia są znacznie starsze, niż początkowo podejrzewano. Datowano je pierwotnie na ok. 52-42 tys. lat, lecz teraz okazuje się, że wstępne daty były nieprawidłowe.

Najnowsze badania dowodzą, że w Polsce znajdują się najstarsze szczątki neandertalczyków w Europie Środkowej

– informują naukowcy na łamach najnowszego wydania magazynu "Scientific Reports".

Przeczytaj także

Badania prowadzili naukowcy z międzynarodowego zespołu, w tym z polskich ośrodków: z Uniwersytetu Wrocławskiego, Polskiej Akademii Nauk oraz Państwowego Instytutu Geologicznego.

Wśród badań dokonanych przez grupę badawczą znalazła się m.in. analiza genetyczna neandertalskiego zęba trzonowego, mająca na celu sprawdzenie tzw. mitochondrialnego DNA

Z badania wynikło, że neandertalczycy z jaskini Stajnia byli bliżej spokrewnieni z populacją z północnego Kaukazu niż z Europy Zachodniej (w porównaniu z DNA z jaskini Scladina w Belgii i jaskini Hohlenstein-Stadel w Niemczech). Jak twierdzą naukowcy, świadczy to o mobilności neandertalczyków.

Wiek zęba trzonowego oszacowano na ok. 116 tys. lat.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz również: Sensacyjne odkrycie pod zamkiem w Olsztynie koło Częstochowy: "Wstępne wyniki są bardzo obiecujące"

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.