Naukowcy: Osoby o "mrocznych" cechach osobowości postrzegają pandemię Covid-19 w niecodzienny sposób

08.01.2021 12:52
Osoby o "ciemnych" cechach osobowości postrzegają pandemię Covid-19 w niecodzienny sposób Fot. MATE-VOISIN/Phanie/East News

Interesujące badania amerykańskich naukowców wykazały że osoby o "mrocznych" cechach zareagowały na pandemię koronawirusa zupełnie inaczej.

Ludzie w zależności od ich typu osobowości, w różny sposób zareagowali na pandemię koronawirusa. Jak sugerują nowe badania, niektóre osoby posiadające „mroczniejsze” cechy osobowości, mogły się nawet cieszyć z zaistniałej sytuacji.

Badania naukowe z University of Mississippi

Pandemia sprawiła, że wiele uczelni podjęło rozmaite badania, których celem jest analiza zachowań społecznych i relacji międzyludzkich w dobie Covid-19. Naukowcy z University of Mississippi przeanalizowali 402 osoby z USA w wieku od 18 do 78 lat. Doszli do wniosku, że w zależności od typu osobowości istnieją różnice w reakcji na pandemię. Wyniki tych bardzo ciekawych badań opublikowano niedawno na łamach "Personal and Individual Differences".

Nasze odkrycia wskazują, że na początkowych etapach pandemii w Stanach Zjednoczonych, "ciemne" osobowości w różny sposób uzależniały reakcje poznawcze i emocjonalne na pandemię.

- piszą autorzy publikacji.

Badacze prosili ochotników, by wypełnili kwestionariusze dotyczące ich uczuć, myśli i zachowań podczas pandemii Covid-19. Mroczne cechy osobowości uszeregowano za pomocą testu określanego "parszywą dwunastką" oraz Assessment of Sadistic Personality.

Na łamach pisma "Personal and Individual Differences" możemy przeczytać miedzy innymi, że istnieją wyraźne różnice w sposobie, w jaki ludzie o "mrocznych" cechach osobowości przyjęły pojawienie się pandemii.

Czym jest "Mroczna Triada?

Popularną koncepcją stosowaną w psychologii jest "Mroczna Triada". Na mroczną triadę składają się: narcyzm, makiawelizm i psychopatia. Te trzy cechy mogą występować oddzielnie lub razem.  W niektórych przypadkach dodaje się także sadyzm. Mówi się wtedy o "ciemnej tetradzie" czy "ciemnej czwórce". Osoby o wysokim poziomie tych cech częściej popełniają przestępstwa i są przyczyną wielu problemów. Są bezduszne, egoistyczne i mają przedmiotowy stosunek do innych. Często również manipulują otoczeniem.

Wyniki badań

Zdaniem naukowców ludzie o cechach narcystycznych i makiawelicznych nie potrafili sobie poradzić z ograniczeniami społecznymi w pandemii Covid-19. Natomiast badani z cechami sadystycznymi mówiły o pozytywnym wpływ pandemii na ich samopoczucie.

Być może osoby te czerpią przyjemność z wydarzeń, które są ogólnie postrzegane jako mające negatywny wpływ na społeczeństwo.

 - skomentowali zaskakujące wyniki autorzy.

Osoby z cechami narcystycznymi lub psychopatycznymi rzadziej odkażały często używane przedmioty lub powierzchnie i mniej dbały o higienę. Badani z cechami makiawelicznymi panicznie bały się zarażenia COVID-19, narcyzi deklarowali pomoc osobom dotkniętym pandemią. Zdaniem naukowców stało się tak ponieważ osoby o cechach narcystycznych chciały uzyskać aprobatę innych.

Zdaniem autorów osoby z cechami narcystycznymi i makiawelicznymi prawdopodobnie postrzegają pandemię jako sytuację zagrożenia.

Osoby te polegają na stabilnych strukturach społecznych, aby osiągnąć swoje cele i reagują negatywnie na postrzeganą niestabilność społeczną. Osoby o bardziej aspołecznych cechach (psychopatia i sadyzm) nie czuły się tak zagrożone przez pandemię.

- zasugerowali badacze.

Źródło: dzienniknaukowy.pl, Science Alert

Zobacz również: Pstrąże (Strachów). Największe w Polsce miasto-widmo [WIDEO]
 

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.