Pogoda
16.10.2018 14:39

Naukowcy biją na alarm – przez globalne ocieplenie będziemy musieli pożegnać się z piwem

Topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu wody czy coraz bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe nie wystarczyły, żeby zacząć walczyć z globalnym ociepleniem. Teraz jednak pojawiło się badanie naukowe, które może to wszystko zmienić – okazało się, że z powodu wzrostu temperatury na naszej planecie setki miliony piwoszy straci możliwość delektowania się złocistym trunkiem.

piwo
foto: zrzut ekranu

To nie są żarty – artykuł opisujący, jak zwiększająca się średnia temperatura wpłynie na dostępność piwa, opublikowano w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Nature”.

Postanowiono w nim zbadać, jak wzrost temperatury oraz wynikające z tego susze wpłyną na jeden z podstawowych składników piwa – jęczmień, który dodawany jest w postaci słodu do większości produkowanych piw (stosuje się też inne słody, na przykład pszeniczny).

Naukowcy przeprowadzili symulację, korzystając z ogólnie przyjętych modeli pogodowych – okazało się, że przy umiarkowanie pesymistycznych przewidywaniach co do pułapu, do którego może wzrosnąć temperatura (założono, że nie będzie się nic robić w dziedzinie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych), zbiory jęczmienia mogą spaść o 3-17%.

Okazało się, że rejony w których uprawia się to zboże na świecie staną się ofiarami częstych susz i upałów.

Przez globalne ocieplenie ze świata wyparuje piwo

Dla miłośników piwa to prawdziwa katastrofa – brak słodu jęczmiennego sprawi, że ceny piwa wywindują naprawdę mocno w górę, i za zwykły korporacyjny produkt będzie trzeba płacić więcej, niż dziś trzeba dać za porządne, treściwe, rzemieślnicze piwo.

Według wyliczeń naukowców, cena sześcioraka piwa w Polsce może wzrosnąć nawet do 20 dolarów, co oznacza konieczność zapłacenia za komplet około 75 zł, a za jedną butelkę lub puszkę – 12,5 zł. Mowa tu o piwie, które dziś można kupić po 2,5 zł za sztukę (sześciopak wyceniono na 4 dolary).

Już za kilkanaście-kilkadziesiąt lat piwo może więc stać się dobrem luksusowym, na które pozwolić będą sobie mogli tylko bogatsi – z badania wynika, że z picia złocistego trunku, najpopularniejszego alkoholu na świecie, będzie musiało zrezygnować kilkaset milionów osób na świecie.

Globalne ocieplenie to:

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele