Pogoda
04.04.2019 16:16

Naukowcy odkryli serum młodości… i jest to MDMA

MDMA, czy też 3,4-Metylenodioksymetamfetamina, znana jest szerzej jako ekstazy. Jest to półsyntetyczna substancja psychoaktywna wykazująca działanie empatogenne, euforyczne i psychodeliczne.

diler
foto: shutterstock

W rozwoju mózgu wyróżnić możemy tzw. okresy krytyczne, czyli takie przedziały czasu, kiedy mózg jest mniej, lub bardziej podatny na zmiany. Odnosi się to również do zachowań społecznych - im młodszy mózg, tym większe są jego możliwości w tym zakresie. Wraz ze starzeniem się narządu, te możliwości maleją. Naukowcy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa  w Baltimore przeprowadzili kompleksowe badania na myszach, które dowiodły wpływu MDMA na okresy krytyczne w rozwoju mózgu. A konkretnie faktu, że MDMA może “odmłodzić” mózg. Przynajmniej myszy.

Najpierw testy na myszach…

Naukowcy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore przeprowadzili szereg badań na myszach w różnym wieku, aby potwierdzić, lub zaprzeczyć tezie, jakoby MDMA mogło wpływać na okresy krytyczne w rozwoju mózgu.

Wiadomo, jakie substancje miał we krwi Chester Bennington w chwili śmierci. Podano wyniki autopsji
Wiadomo, jakie substancje miał we krwi Chester Bennington w chwili śmierci. Podano wyniki autopsji
Przeczytaj także Wiadomo, jakie substancje miał we krwi Chester Bennington w chwili śmierci. Podano wyniki autopsji

Jeden z testów, który został przeprowadzony to tzw. test preferencji miejsca. Polega on na tym, że myszy są stawiane przed wyborem pomieszczenia spośród kilku, różniących się między sobą jakimś czynnikiem. Wybór odpowiedniego pomieszczenia pozwala poznać preferencje myszy.

W przypadku omawianego testu tym czynnikiem była obecność innych myszy. Zwierzęta były wychowywane wśród innych gryzoni, a później zostały przeniesione do nowego otoczenia, w którym wybrać musiały między pomieszczeniem, w którym znajdowały się inne myszy, a pomieszczeniem, w którym były same. Przedmiotem testu były zwierzęta w różnym wieku i pokazał on, że im starsze jest zwierzę, tym mniejsze są jego preferencje do przebywania z innymi gryzoniami.

Sytuacja zmienia się zupełnie, kiedy wprowadzimy do równania MDMA. Myszy przyjęły dawkę narkotyku i po 48 godzinach (kiedy jego efekty psychodeliczne ustąpiły) zostały poddane testowi ponownie. Tym razem, dorosłe zwierzęta wykazywały preferencje bycia w otoczeniu innych gryzoni. Zupełnie jakby ich mózgi powróciły do okresu krytycznego, kiedy dopiero kształtowały się ich zachowania społeczne.

Judgment
Judgment
Przeczytaj także Gra Judgment po skandalu z narkotykami stała się hitem

Obiecujące wyniki badań

To pierwsza sytuacja, kiedy naukowcom udało się w jakiś sposób zmusić rozwinięte mózgi do powtórzenia zachowań, typowych dla narządów dopiero rozwijających się.

Odnośnie samego MDMA - udowodniony został już leczniczy wpływ środka na PTSD (zespół stresu pourazowego). Teraz okazuje się, że korzyści z jego przyjmowania może być jeszcze więcej.

Marcin Czajkowski