Naukowcy ostrzegają – żarówki LED mogą trwale uszkodzić wzrok

Michał Tomaszkiewicz
20.05.2019 14:44
Naukowcy ostrzegają – żarówki LED mogą trwale uszkodzić wzrok Fot. materiały prasowe

Nie tylko ekrany smartfonów i telewizorów mogą mieć niekorzystny wpływ na wzrok – według badań francuskiej agencji ANSES korzystanie z żarówek LED stwarza zagrożenie dla ludzi.

Źródła światła LED mają zastąpić tradycyjne żarówki – są znacznie bardziej energooszczędne, dzięki czemu w znacznie mniejszy sposób obciążają środowisko naturalne. Przejście na LED-y zostało zarządzone przepisami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej.

Takie źródła światła, jak przekonali się właściciele smartfonów, mogą źle wpływać na funkcjonowanie organizmu. Z tego właśnie powodu w telefonach pojawiła się opcja ochrony przez niebieskim światłem.

Z badań wynika, że długotrwałe wpatrywanie się w ekrany może prowadzić do zaburzeń snu. Żarówki LED, jak wynika z wniosków opublikowanych w 400-stronicowym raporcie przez francuską Agence nationale de sécurité sanitaire de l'alimentation, de l'environnement et du travail (zajmującą się kwestiami bezpieczeństwa żywności, środowiska oraz pracy), mogą szkodzić nam nawet bardziej.

Przeczytaj także

Naukowcy uważają, że żarówki LED mogą trwale uszkadzać wzrok

Problemy zdrowotne mają pojawiać się zarówno podczas długotrwałego posługiwania się mało intensywnymi światłami LED, jak i podczas ekspozycji na źródła o wysokiej jasności.

 Narażenie na intensywne i silne światło LED jest „fototoksyczne” i może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń komórek siatkówki i zmniejszonej ostrości widzenia.

Długotrwałe korzystanie z żarówek LED ma według raportu przyspieszać starzenie się siatkówki oraz prowadzić do chorób zwyrodnieniowych, takich jak na przykład zwyrodnienie plamki żółtej i wynikającej z niej utraty widzenia centralnego.

Zobacz także: >> Selfie postarza i wywołuje zmarszczki <<

Agencja podaje ponadto, że część żarówek LED może wywoływać bóle głowy, zmęczenie oraz zwiększać ryzyko wystąpienia wypadku. Naukowcy podważyli ponadto skuteczność części oferowanych filtrów światła niebieskiego.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.