500 lat temu Leonardo zaprojektował most, który zrewolucjonizowałby świat. Badacze MIT przetestowali schemat wynalazcy

14.10.2019 10:08
500 lat temu Leonardo zaprojektował most, który zrewolucjonizowałby świat. Badacze MIT przetestowali schemat wynalazcy Fot. shutterstock

Badacze z MIT zdecydowali się przetestować projekt geniusza sprzed 500 lat. Jego szkic nie tylko działałby, ale również zmieniłby świat architektury na zawsze.

Leonardo da Vinci ponad pół millenium temu stworzył projekt mostu, który miał łączyć ze sobą Konstantynopol i Galateę. Konkurs na stworzenie planów mostu zarządził Sułtan Imperium Ottomańskiego, ale propozycja Leonardo została odrzucona przez komisję odpowiedzialną za wybór zwycięzcy.

Most Leonarda mógł zmienić świat

500 lat po tym wydarzeniu grupa badaczy z MIT zdecydowała się odwzorować projekt geniusza i stworzyć model, który wykorzystano do testów. Mimo że klient odrzucił pomysł Leonardo, gdyby da Vinci wygrał, most nie tylko by działał, ale również zmieniłby architektoniczny świat.

Propozycja "człowieka renesansu" mogła wydawać się szokująca w tamtych czasach. Jego 218-metrowy most przypominał spłaszczony łuk i miał być wystarczająco wysoki, aby pozwolić przepłynąć pod spodem żaglówce z podniesionym masztem.

Przeczytaj także
1-engineersput-1570725322

Jak wyjaśniają naukowcy, nie tylko długość i styl odróżniały most od tych budowanych w XV wieku. Da Vinci stworzył projekt, który posiadał poziom zabezpieczeń niespotykany w tamtych czasach. Jednym z największych problemów przy projektowaniu mostu jest stworzenie kładki, która wytrzyma zmieniające się warunki pogodowe, w tym mocne wiatry. Most Leonardo posiadał specjalne ściany, przyczółki z boku, utrzymujące go w trudnych warunkach. Tego typu rozwiązanie nie było wykorzystywane przez architektów przez kolejne 300 lat. A zdarza się, że projekty mostów w dzisiejszych czasach nie radzą sobie z silnymi wiatrami.

Ja, wasz wierny sługa, rozumiem, że waszym zamiarem było wzniesienie mostu z Galata (Pera) do Stambułu… przez Złoty Róg („Haliç”). Nie udało się, ponieważ brakowało wam ekspertów. Zdecydowałem już, jak zbudować ten most. Będzie to murowany most wysoki jak budynek i nawet wysokie statki będą mogły pod nim przepływać

Wyjaśniał w listach do sułtana Leonardo.

Przeczytaj także

W tym roku obchodzimy 500-tną rocznicę śmierci Leonarda

Naukowcy z MIT zdecydowali się wydrukować model mostu w skali 1:500, wykorzystując 126 oddzielnych bloków. Następnie badacze chcieli sprawdzić, czy most jest w stanie być stabilny przy wykorzystaniu technik znanych z XV wieku.

To moc geometrii. To niesamowity koncept. Bardzo przemyślany. Początkowo martwiłem się, że nie zadziała. Spędziliśmy bardzo dużo czasu, starając się wiernie odwzorować tę bardzo złożoną geometrię. I okazało się, że gdyby Leonardo wygrał, most mógłby zmienić świat.

Opowiada Karl Bast, jeden z badaczy stojących za projektem. Jak sam podkreśla, to co nadal fascynuje badaczy to pytanie, czym był ten projekt dla Leonarda? Czy był to po prostu rysunek, który wynalazca przygotował w minutę czy może pracował nad nim miesiącami, starając się stworzyć coś wyjątkowego?

Projekt jest bardzo dobrze znany historykom na całym świecie. W Norwegii wybudowany nawet most inspirowany rysunkiem Leonardo. Niesamowite, że tyle lat po jego śmierci otrzymujemy kolejne potwierdzenia jego geniuszu.

Zobacz także: Most na Tajwanie zawalił się razem z ludźmi. Szokujący film [WIDEO]

Kacper Peresada Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.