Naukowcy przeglądając mapy Google odkryli w Polsce wielkie kręgi w zbożu. Mają 7000 lat

26.11.2019 15:58
Naukowcy przeglądając mapy Google odkryli w Polsce wielkie kręgi w zbożu. Mają 7000 lat Fot. materiały prasowe Pixabay

Sensacyjne znalezisko zostało dostrzeżone w pod Łysomicami w woj. kujawsko-pomorskim. Widoczne na zdjęciach satelitarnych kręgi w zbożu naukowcy zidentyfikowali jako kontury konstrukcji sprzed 7000 lat.

Gdy pada określenie „kręgi w zbożu”, większość z nas automatycznie dopowiada sobie historię o psotnych obcych, którzy za pomocą zniszczonych plonów starają się przekazać ludzkości jakąś ważną wiadomość nie zdając sobie sprawy, że skoncentrowanie się na wyemitowaniu sztucznego sygnału radiowego byłoby o wiele bardziej efektywne.

Łowcy tajemnic chętnie studiują zawiłości takich kręgów, doszukując się ukrytych treści w ich rozmiarach i geometrii. W rzeczywistości stoi za nimi grupka żartownisiów, która za pomocą sznurka i deski potrafi stworzyć prawdziwe dzieła sztuki.

Przeczytaj także

Kręgi w zbożu odkryte pod Łysomicami przez polskich naukowców to zupełnie inne zjawisko. Analizując zdjęcia z map Google oraz Google Earth odkryto ślady konturów konstrukcji zwanych rondelami. Ich wiek oszacowano na 7000 lat. Odkrywcy ogłosili sensację.

Kręgi w zbożu pod Łysomicami kryją tajemnicę sprzed 7000 lat

Odkrywcy - Mateusz Sosnowski z Instytutu Archeologii UMK i Jerzy Czerniec z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN – zauważyli na zdjęciach z map Google dwa bliźniacze kręgi w zbożu, każdy o średnicy około 85 metrów. Obiekty są od siebie oddalone o około 5 km.

Rondele (nazwa wzięła się od charakterystycznego kształtu konstrukcji) składają się z systemu trzech owalnych rowów o wspólnym środku. Nigdy wcześniej nie znaleziono ich tak daleko na Wschód.

W Europie odkryto łącznie ponad 130 rondeli, pozostałości po jednych z pierwszych ludzkich osadach na naszym kontynencie. W Polsce, po dodaniu dwóch nowych konstrukcji, mamy ich 10. Najwięcej znajduje się w Austrii.

Nasze odkrycie można śmiało określić sensacyjnym z tego względu, że rondele zlokalizowane są na wschód od linii Wisły. To najdalej wysunięte na północny-wschód konstrukcje tego typu w Europie. Nie spodziewaliśmy się takiego odkrycia w tym rejonie.

Rondele pełniły najprawdopodobniej rolę centrów ceremonialnych, w których gromadzili się ludzi. Mogły być też świątyniami, a także stanowić bezpieczne schronienie, jeśli otaczały je palisady.

Zobacz także: Kamienne kręgi w Polsce i na świecie. Do czego je wykorzystywano? 

 

Michał Tomaszkiewicz
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.