Naukowcy stworzyli hologramy, które można dotknąć i usłyszeć

15.11.2019 11:43
hologram|undefined Fot. źródło: Screen, Youtube, Guardian News

Czasy gdy hologramy były tylko i wyłącznie marzeniem fanów science-fiction są już dawno za nami. W ostatnich latach były wykorzystywane głównie do wskrzeszania umarłych muzyków, aby ci sprzedawali bilety na swoje koncerty.

Naukowcy z Uniwersytetu w Sussez stworzyli animowane hologramy 3D, które można zobaczyć bez względu na to, z jakiego kąta na nie patrzycie. Co jednak jeszcze bardziej fascynujące, nowe hologramy mogą być dotykane. A w niedługim czasie twórcy tej technologii wierzą, że efekty będą nie tylko widoczne dla oczu, ale również odczuwalne. 

Stworzono hologramy, które można dotknąć i usłyszeć

Hologramy wykorzystują dwa układy przetworników ultradźwiękowych, które generują fale dźwiękowe. Fale następnie są wykorzystywane do kontrolowania lekkiego polistyrenowego koralika, który ma jedynie dwa milimetry długości.

Przeczytaj także

Dzięki wykorzystaniu fal dźwiękowych wyświetlany hologram jest wyświetlany szybciej, niż może je zarejestrować ludzkie oko. Ultradźwięki pozwalają przesunąć kształt o wielkości nawet 10 centymetrów z prędkością do 30 kilometrów na godzinę. A ponieważ hologramy nie są tylko dwuwymiarowym obrazem, ale istnieją również w przestrzeni 3D możne ja dotykać i oglądać pod dowolnym kątem bez pogorszenia efektu.

Technologia nie ogranicza się tylko do stworzenia zgrabnego efektu dla oczu. Przetworniki mogą również wibrować przy częstotliwościach, które wytwarzają fale dźwiękowe, szczególnie tych, które mieszczą się w zakresie ludzkiego słuchu. Oznacza to, że koralik można nie tylko zobaczyć, ale również usłyszeć jakby był małym głośnikiem.

Naukowcy uważają, że mogą  stworzyć ultradźwiękowe fale o częstotliwościach, które można by odczuć jako doznanie dotykowe. 

Pozostaje nam czekać na efekty, gdy hologramy będą tak samo dobre, jak te które znamy z popularnych seriali Sci-Fi.

Zobacz także: Instagram testuje ukrywanie polubień już na całym świecie

Kacper Peresada Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.