Pogoda
04.08.2020 14:39

Naukowcy tworzą sztuczną skórę, która czuje. Inspirują się Star Wars

Badacze z Singapuru tworzą technologię znaną dotychczas tylko w świecie Gwiezdnych wojen. Ich sztuczna skóra jest inspirowana filmem "Imperium kontratakuje".

Naukowcy tworzą sztuczną skórę, która czuje. Inspirują się Star Wars
foto: Lucasfilm Ltd./Courtesy Everett Collection/East News

Jak podaje agencja prasowa Reuters, rozpoczęły się badania nad technologią ACES (skrót od Asynchronous Coded Electronic Skin). Badacze z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze są twórcami niezwykłego materiału, który w swojej obecnej formie ma zaledwie centymetr kwadratowy powierzchni, jednocześnie zawierając aż 100 różnych sensorów.

Naukowcy tworzą sztuczną skórę, która czuje

Jak twierdzi szef badania, Benjamin Tee, ACES może przetwarzać informacje szybciej, niż ludzki system nerwowy, a także potrafi rozpoznać tuziny różnych materiałów i pozwala czytać Braille'a ze skutecznością ponad 90%. Badacze twierdzą, że ich dzieło ma pozwolić osobom ze sztucznymi kończynami czuć, gdy będą czegoś dotykały. W późniejszych fazach planowane jest nawet wyczuwanie temperatury, czy bólu.

Imperium kontratakuje
Imperium kontratakuje
Przeczytaj także Skąd Darth Vader wiedział, że Luke jest jego synem? Fani "Star Wars" będą zaskoczeni

Jak w rozmowie z Reuters tłumaczy Tee:

"

Ludzie potrzebują przejechać po czymś, żeby wyczuć teksturę materiału. W naszym wypadku ta skóra pozwoli na wyczucie tekstur za pomocą jednego dotknięcia. Kiedy tracisz możliwość dotykania czegoś, to stajesz się nieczuły... To ogromny problem dla osób, które używają protez. Więc chcemy im pomóc, tworząc skórę, która pozwoli im na doświadczenie ciepła, zimna, czegoś miękkiego, czy twardego.  "

Tee wyjaśnił, że inspiracją w tworzeniu tej technologii jest film "Imperium kontratakuje", a konkretnie ostatnie momenty legendarnej produkcji. Jak pewnie pamiętacie, Luke Skywalker traci rękę w wyniku walki z Darthem Vaderem. Po ucieczce na statek rebeliantów, młody Jedi otrzymuje mechaniczną dłoń, która działa jednak jak ręka człowieka.

Przed badaczami z Singapuru pozostaje jeszcze długa droga, zanim ich technologia trafi do codziennego użytku. 

Star Wars VIII
Star Wars VIII
Przeczytaj także Wiemy, kiedy zadebiutuje nowa trylogia "Gwiezdnych Wojen". Zostanie opóźniona przez koronawirusa
Tagi: Newsy Star Wars