Naukowcy znaleźli prawdopodobne ślady życia na Wenus. Polak jednym z odkrywców

15.09.2020 12:59
Naukowcy znaleźli prawdopodobne ślady życia na Wenus. Polak jednym z odkrywców Fot. Shutterstock

Znaleziono wstępne, ale bardzo obiecujące dowody na istnienie życia na Wenus. Międzynarodowy zespół naukowców, ogłosił, że w atmosferze Wenus odnaleziono fosfinę. Jednym z naukowców jest Polak.

Na Wenus odkryto fosforowodór, mogący świadczyć o istnieniu na niej życia. Druga planeta naszego układu słonecznego, często nazywana jest naszą "bliźniaczą planetą". Rozmiary Ziemi i Wenus są zbliżone, a obie planety są planetami typu skalistego. Jednak na tym podobieństwa się kończą. Obie planety różni niemal wszystko.

Czy na Wenus jest życie?

Międzynarodowa grupa badaczy, w której skład wchodzi również Polak, dr Janusz Pętkowski z Massachusetts Institute of Technology (MIT), ogłosiła właśnie wykrycie w chmurach na Wenus rzadkiej cząsteczki fosforowodoru. Wyniki badań opublikowane zostały w czasopiśmie naukowym "Nature Astronomy". O odkryciu poinformowało także Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) a kolejna publikacja ukaże się wkrótce na łamach "Astrobiology".

Przeczytaj także

Duże ilości tego gazu zostały wykryte podczas badań Wenus przy pomocy dwóch radioteleskopów: JCMT na Hawajach i ALMA w Chile. Oba teleskopy wykryły fosfinę na wysokościach między 25 a 50 km nad powierzchnią Wenus. Naukowcy z Cardiff, Manchesteru i z MIT pracują właśnie na tych danych.

Gdy uzyskaliśmy pierwsze wskazówki dotyczące fosforowodoru w widmie Wenus, było to szokiem!

- powiedziała kierująca zespołem Jane Greaves z Cardiff University w Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj także

Zespół naukowców pod przewodnictwem Jane Greaves z Uniwersytetu w Cardiff - w tym również ja - odkryliśmy obecność fosforowodoru, zwanego też fosfiną, w atmosferze planety Wenus. A dokładniej w chmurach, na wysokości ok 55 km nad powierzchnią tej planety. Badania ukazały się w Nature Astronomy.

- komentuje odkrycie dla naukawpolsce.pap.pl, dr Janusz Pętkowski.
Badacze z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych (w tym Polaka pracującego w USA) i Japonii, szacują, że fosforowodór występuje w wenusjańskich chmurach w koncentracji około 20 cząsteczek na miliard.
Z badań wynika, iż procesy niebiologiczne mogą być odpowiedzialne za najwyżej jedną tysięczną ilości fosforowodoru dostrzeżonej przez teleskopy. Fosfina w warunkach ziemskich jest produktem beztlenowych mikroorganizmów.

Albo nie rozumiemy chemii planet skalistych, albo mamy pierwszą potencjalną sugestię, że w chmurach Wenus istnieje życie.

– mówi dr Janusz Pętkowski.

Mam nadzieję, że na Wenus jest życie, ale na podstawie obecnych danych nie jesteśmy w stanie tego jednoznacznie stwierdzić. Do tego potrzeba sondy, która na miejscu zbada obłoki Wenus.

- twierdzi Jane S. Greaves z Uniwersytetu w Cardiff.

Życie w kosmosie może istnieć na planecie obok?

Badaczom udało się wykluczyć wiele alternatywnych sposobów wytwarzania fosforowodoru. Zaznaczają jednak, że potwierdzenie istnienia życia na Wenus nie jest takie proste i wymaga dużo więcej pracy.

Odkrycie śladów fosforowodoru nie jest ostatecznym dowodem na istnienie życia pozaziemskiego. Taki dowód uzyskamy, gdy wyślemy statek kosmiczny na Wenus, "złapiemy" życie, a następnie zobaczymy je gołym okiem lub pod mikroskopem. Niezależnie jednak od tego, czy fosforowodór jest sygnałem życia czy nie, wykrycie tego gazu na Wenus jest odkryciem niezwykłym i oznacza przełom w badaniach nad planetami skalistymi typu ziemskiego, które znajdują się w naszym Układzie Słonecznym.

- wyjaśnia dr Pętkowski.
Dalsze obserwacje Wenus i planet skalistych poza Układem Słonecznym, w tym przy pomocy Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT), który jest budowany przez ESO, mogą wspomóc wyjaśnianie pochodzenia fosforowodoru na tych obiektach i wnieść wkład w poszukiwania oznak życia poza Ziemią. Agencje kosmiczne rozważają także od jakiegoś czasu nowe misje bezzałogowych sond do Wenus.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz również: Życie na Marsie? Szokujące odkrycie naukowców

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.