Nawiedzone szpitale w Polsce: Szpital św. Anny w Oleśnie i Szpital Psychiatryczny „Zofiówka” w Otwocku

Romana Makówka
26.04.2018 18:03
nawiedzony szpital|undefined Fot. boscorelli/shutterstock

Szpital św Anny w Oleśnie i Szpital Psychiatryczny Zofiówka w Otwocku to polskie szpitale, w których straszy. Jakie mroczne tajemnice skrywają? Kto i w jakich okolicznościach zginął w ich murach?

Ponure, mroczne i mrożące krew w żyłach miejsca. Dwa najsłynniejsze nawiedzone szpitale w Polsce. Obydwa owiane legendą, obydwa równie przerażające. Czy jesteście gotowi by zapoznać się z ich historią? A może macie ochotę odwiedzić któryś z nich i na własnej skórze sprawdzić autentyczność miejskich legend?

Szpital św. Anny w Oleśnie

Historia opuszczonego obecnie budynku jest pełna wydarzeń niewyjaśnionych i paranormalnych. Budynek zbudowany został w 1859 roku i przez 140 lat pełnił funkcję miejskiego szpitala (najpierw niemieckiego, później polskiego). W 1999 roku został zamknięty. Oficjalnie dlatego, że stał się nierentowny i przestarzały. 

Nieoficjalny powód był dużo bardziej skomplikowany. Miejsce zostało opuszczone w popłochu, ponieważ urzędowały w nim duchy zmarłych pacjentów, których przerażony personel nie był w stanie dłużej tolerować. W budynku zostało wszystko: sprzęt medyczny (nawet ten sprawny), dokumentacje medyczne, meble, a nawet część medykamentów. Być może było to zwykłe niedbalstwo, ale biorąc pod uwagę, że niedaleko wybudowano nową placówkę, wyposażenie zapewne mogło być w niej mile widziane. 

Pomimo, że oficjalnie placówka została przeniesiona, wnętrza zostały nietknięte. Co więcej, nie rozszabrowali ich miejscowi złomiarze ani drobne pijaczki. Niemal 160-letni budynek kryje w sobie tajemnicę znaną tylko kilku osobom, które zdecydowały o przeniesieniu ostatnich pacjentów do nowego szpitala na przełomie 1998 i 1999 roku.

Jedna z nich, mówi o tym, że po wybudowaniu nowego obiektu, stary stał się „umieralnią” dla nieuleczalnie chorych. Druga z tajemnic dotyczy lokalizacji obiektu na terenie starego cmentarza. Jak wynika z odnalezionych na miejscu zapisów pielęgniarek, pochodzących z 1958 roku, już wtedy dochodziło tam do niesamowitych zdarzeń.

Pielęgniarki bały się pojawiających się znikąd odgłosów kroków i przestawianych w nadnaturalny sposób przedmiotów. Również pacjenci zachowywali się w dziwny sposób. Opowiadali o przesuwających się kołdrach, próbach duszenia i innych sytuacjach, których nie da się jednoznacznie wyjaśnić. Obecnie miejsce zostało poddane gruntownemu remontowi, a obecni właściciele nie odnotowali jak dotąd paranormalnych manifestacji.

szpital w oleśnie Fot. foto: kadr z wideo

Szpital Psychiatryczny „Zofiówka” w Otwocku

Wspominaliśmy już o tym miejscu, przy okazji Parkera Wrighta, twórcy jednego z najbardziej tajemniczych kanałów na YouTube. To właśnie w tym miejscu twórca kręcił swoje przerażające i zagadkowe filmy. Budynek znajduje się przy ulicy Jana Kochanowskiego. Powstał w 1907 roku. Nazwę „Zofiówka” zawdzięcza imieniu swej fundatorki – Zofii Endelmanowej. 
Podczas II wojny światowej był to jedyny zakład dla umysłowo chorych Żydów na terenie Guberni. Panowały tu straszne warunki i głód. Szpital znajdował się na terenie getta „Kuracyjnego”, zaś podczas jego likwidacji (19 września 1941 roku) zamordowano tu od 110 do 140 osób.
Pierwsza i najbardziej znana ze zjaw rezydujących w budynku to duch zakonnicy. Jak głosi legenda, niegdyś zakonnica ta przebywała na oddziale. Stwierdzono u niej schizofrenię. Po około 3 tygodniach, podczas przepustki, popełniła samobójstwo. Ponoć (jak twierdzili pracownicy szpitala) „potrafiła wejść do pokoju i pościągać ze ścian swoje obrazy”. Na nocnych dyżurach zostawało po kilka osób, zaś problem ustąpił dopiero po interwencji księdza-egzorcysty.
W obiekcie straszył również duch nauczyciela, który popełnił samobójstwo z powodu nieodwzajemnionej miłości do swojej uczennicy. 

Mieszkańcy Otwocka twierdzą, że boją się tego miejsca. W pobliżu słychać kroki, jęki, dziwne głosy. Twierdzą, że to duchy zamordowanych pacjentów. Podobno we wnętrzu przestają działać aparaty i kamery, zaś dyktafony rejestrują dziwne szumy i szepty.

Zofiówka Fot. foto: kadr z wideo

Znacie te szpitale z opowieści? A może słyszeliście o innych szpitalach w Polsce, w których straszy? Podzielcie się z nami w komentarzach pod postem.

Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.