Pogoda
03.06.2020 15:10

Naziemna telewizja cyfrowa oddaje częstotliwości 5G. Kanały TV znikną z dotychczasowego pasma

W dniach 3-5 czerwca 2020 roku naziemna telewizja cyfrowa będzie zwalniać część częstotliwości przeznaczonych docelowo dla telefonii 5G. Nowe telewizory powinny poradzić sobie ze zmianami, niewykluczone jednak, że część stacji trzeba będzie szukać od początku.

pilot TV
foto: Shutterstock

5G w Polsce staje się faktem. Co prawda na pełnoprawne wdrożenie sieci komórkowych piątej generacji jeszcze poczekamy (z powodu epidemii COVID-19 przerwano przetarg na częstotliwości 3,5 GHz i trzeba ogłosić go od nowa), już teraz jednak możemy cieszyć się częścią możliwości nowej technologii dzięki udostępnianiu jej w zakresach wykorzystywanych obecnie na świadczenie innych usług.

Sieci 5G najczęściej uruchamiane są na częstotliwościach używanych do tej pory przez 4G. Tak postąpił Play i Plus, takie plany ma także Orange, który ze swoja siecią ma zamiar wystartować 1 lipca 2020.

stacja bazowa
stacja bazowa
Przeczytaj także Orange uruchamia 5G. 6 mln Polaków w zasięgu

5G będzie korzystać także z częstotliwości 700 MHz, obecnie wykorzystywanej do nadawana sygnały naziemnej telewizji cyfrowej. W dniach 3-5 czerwca 2020 obędzie się drugi etap zwalniania częstotliwości: część stacji znanych z multipleksów MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-4 będzie nadawana na innych falach.

telewizja_naziemna_5g_02

Naziemna telewizja cyfrowa robi miejsce dla 5G. Część stacji przechodzi na inną częstotliwość

Zmiana wynika z decyzji Unii Europejskiej, która pasmo 700 MHz przeznaczyła na potrzeby telefonii 5G.

"

Nadchodzące zmiany to przeniesienie multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694 -790 MHz do niższego zakresu 470 – 694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G), a także w związku z zapowiadanym w 2022 roku przejściem na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC. Zmiany są zgodne z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz. "

Modyfikacje dotyczą multipleksów MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-4. Nadawane na nich kanały to TVP ABC, EskaTV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV, Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, PULS2, TV6, TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport i TVP Rozrywka.

Może się okazać, że część z nich wskutek przeprowadzki na inne częstotliwości nie będzie już odbierana. W takim przypadku należy po prostu uruchomić proces wyszukiwania stacji przez telewizor.

Większość nowych odbiorników powinna poradzić sobie z tym automatycznie, możliwe więc, że oglądający nie zauważą nawet żadnych zmian.

Zobacz także: Przez zmianę standardu nadawania sygnału TV część telewizorów przestanie działać. Sprawdź, czy twój też 

Oglądacie telewizję?