Pogoda
04.08.2020 14:41

Neptun wykastrowany na Helu. Wandalowi grozi do 5 lat więzienia

Pomnik, przedstawiający Neptuna został okaleczony. Bóg Mórz został pozbawiony swojej męskości przez wandala z Warszawy. Mężczyźnie grozi grzywna oraz kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Neptun wykastrowany na Helu. Wandalowi grozi do 5 lat więzienia
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER (zdjęcie poglądowe)

Jak podaje serwis PAP do nietypowego zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Ok. 1 w nocy 22-letni mężczyzna miał kopać w przyrodzenie ogromnej rzeźby, aż to odpadło od reszty figury. Sprawca następnie oddalił się z miejsca zbrodni.

Rzeźba Neptuna pojawiła się na Bulwarze Nadmorskim w maju tego roku. Jako, że jest to miejsce szczególnie chętnie odwiedzane przez turystów, deptak jest pod stałym nadzorem kamer. Gdy policja została więc wezwana na miejsce zdarzenia w poniedziałek rano, dość szybko odkryła tożsamość oraz miejsce pobytu wandala.

Hel
Hel
Przeczytaj także Hel zaprosi lekarzy na darmowy wypoczynek dziękując im za walkę z epidemią

Sprawca znaleziony

22-letni mężczyzna z Warszawy został zaprowadzony na posterunek, gdzie został postawiono mu zarzutu uszkodzenia mienia publicznego.

Władze Helu nie oszacowały jeszcze dokładnych strat. Wiadomo jedynie, że wartość całej rzeźby szacowana jest na 300 tys. zł. Taką informację przekazała dziennikarzom PAP sierżant Ewa Bresińska, oficer prasowa Komendy Powiatowej w Pucku.

„To jest szturm!” Warszawskie pomniki przyozdobione tęczą wywołały burzę wśród polityków
„To jest szturm!” Warszawskie pomniki przyozdobione tęczą wywołały burzę wśród polityków
Przeczytaj także „To jest szturm!” Warszawskie pomniki przyozdobione tęczą wywołały burzę wśród polityków

Piękny pomnik odsłonięto w maju

Pomnik, ufundowany przed Arkadiusza Żółtowskiego i wyrzeźbiony przez Tadeusza Biniewicza,  na wzór XVI-wiecznej figury Neptuna, znajdującej się na placu Maggiore we włoskiej Bolonii, pojawił się na słynnym deptaku w maju tego roku. Figura wykonana jest z portugalskiego granitu i posiada 3,4 metra wysokości (5,5m wraz z cokołem).

Ten mural ma oczyszczać powietrze. Jedna ściana ma wchłaniać zanieczyszczenia niczym 720 drzew
Ten mural ma oczyszczać powietrze. Jedna ściana ma wchłaniać zanieczyszczenia niczym 720 drzew
Przeczytaj także Ten mural ma oczyszczać powietrze. Jedna ściana ma wchłaniać zanieczyszczenia niczym 720 drzew

Pomnik zostanie naprawiony

Jak podaje portal GoHel, przedstawicielom służb porządkowych udało się odnaleźć także utraconą część rzeźby, więc prace renowacyjne będą mogły rozpocząć się już wkrótce. Jak czytamy na stronie promocyjnej miasta Hel:

"

„Uspokajamy miłośników rzeźby, że przywrócony zostanie poprzedni wygląd Neptuna tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Odzyskaliśmy odłamaną część, więc z pewnością nie trzeba będzie długo czekać”. "

Czytaj także: Najlepsze atrakcje turystyczne w Polsce? Google przyznało Złote Pinezki. Które miejsca znalazły się na liście? 

Czy miałaś/miałeś okazję zobaczyć figurę Neptuna na Helu w pełnej okazałości?

Tagi: Newsy