Pogoda
01.07.2020 16:24

Nergal znów przed sądem. Penisa z doczepionym krucyfiksem nazwał "sztuką"

Adam "Nergal" Darski ponownie stanął przed sądem. Odpowiada na trzy zarzuty dotyczące znieważenia uczuć religijnych.

Foto: Karol Makurat/REPORTER/ East News
Foto: Karol Makurat/REPORTER/ East News

We wtorek 30 czerwca 2020 roku przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Adama Darskiego. Oskarżenie dotyczy między innymi nagrania, na którym lider metalowego zespołu Behemoth wymachiwał figurką penisa z doczepionym krucyfiksem. 

Nergal znów przed sądem. Penisa z doczepionym krucyfiksem nazwał "sztuką"

Nergal mierzy się z trzema zarzutami. Pierwszy z nich dotyczy nagrania zamieszczonego w sieci dnia 8 marca 2016 roku, na którym muzyk śpiewał dziecięcą piosenkę wymachując przy tym figurką penisa z doczepionym krucyfiksem. Drugi odnosi się do zdjęcia opublikowanego 24 grudnia 2016 roku, na którym widniały dwie rzeźby penisa z wizerunkami Jezusa Chrystusa. Ostatni z zarzutów opiera się na fotografii zamieszonej 19 marca 2017 roku, na którym Nergal trzyma w ręku rzeźbę penisa z krucyfiksem.

Harvey Weinstein
Harvey Weinstein
Przeczytaj także Ofiary Harvey'ego Weinsteina dostaną 19 milionów dolarów zadośćuczynienia

Jak podaje serwis Onet.pl, muzyk nie przyznał się do znieważenia uczuć religijnych i odmówił udzielania odpowiedzi na pytania, z wyjątkiem tych zadanych przez jego obrońców i Sąd. Figurkę penisa z wizerunkiem ukrzyżowanego Chrystusa nazwał sztuką, powołując się na autora rzeczonej instalacji artystycznej.

"

To wygląda tak, jakbym sam skonstruował artefakt, który miałby obrażać kogokolwiek. Jest to instalacja artystyczna muzyka pochodzącego ze Szwajcarii, Thomasa Gabriela Fischera. Ta rzeźba, którą mi podarował, jako jedna z wielu z dziedziny sztuki radykalnej, zdobi mój apartament. To nie jest przedmiot kultu religijnego, a jedynie wytwór wyobraźni kolegi artysty. Dla mnie jest to po prostu przepiękny artefakt. "

Następnie muzyk poruszył kwestię usunięcia przedmiotowego filmiku z sieci, zaznaczając, iż zdał sobie sprawę, że żart mógł być chybiony.

"

Zdałem sobie szybko sprawę z tego, że nie każdy mój żart jest w dobrym stylu, a ten prawdopodobnie okazało się chybiony. I reagując na kilka komentarzy ze strony płci przeciwnej postanowiłem filmik usunąć, ponieważ ostatnią rzeczą, jaką bym chciał było to, aby kobiety, które śledzą moją aktywność w internecie poczuły się uprzedmiotowione. "

Adam Savage z "Pogromców mitów" został oskarżony o molestowanie seksualne swojej siostry
Adam Savage z "Pogromców mitów" został oskarżony o molestowanie seksualne swojej siostry
Przeczytaj także Adam Savage z "Pogromców mitów" został oskarżony o molestowanie seksualne swojej siostry

Lider zespołu Behemoth odniósł się także stricte do zarzucanej mu obrazy uczuć religijnych, podkreślając przy tym, że w jego mediach społecznościowych widnieje ostrzeżenie odnośnie znajdujących się tam treści.

"

Nikogo nie zmuszam, żeby ktoś to oglądał. Zamieszczam tam przekaz do swoich fanów, którzy rozumieją mój język wypowiedzi. Poza tym nie biorę odpowiedzialności za to, że media tabloidowe i inne powielają potem te treści. [...] To jest konsekwentna próba cenzury i 'strzelania w Darskiego', ponieważ jestem medialnie wdzięcznym obiektem. Czym są uczucia religijne? Są tym samym, co uczucia estetyczne. Żyjąc w dzisiejszej Polsce codziennie moje uczucia estetyczne są gwałcone. Nie jestem fanem tego, jak wyglądają moi adwersarze, jak się wysławiają, ale ja nie idę z tym do sądu. Jeśli filmik, zdjęcie, błahy performance w internecie obraża wasze uczucie religijne, to jak słaba musi być wasza religia. Ale mam też bardzo dobrą wiadomość: religię można zmienić na tę, która spowoduje, że staniecie się silniejsi. Zawsze też można zmienić swoje postrzeganie świata, czyli dać innym żyć i funkcjonować. "

monety groszowe
monety groszowe
Przeczytaj także Chciał zapłacić grzywnę sądową jednogroszówkami. Musiał wezwać policję, bo kasjerki nie chciały przyjąć monet
Tagi: Newsy Behemoth