Netflix, HBO Go i Disney+ będą wspólnie walczyć z dzieleniem kont

08.11.2019 12:09
Netflix, HBO Go i Disney+ będą wspólnie walczyć z dzieleniem kont Fot. materiały prasowe Pixabay

Platformom streamingowym nie podoba się powszechne dzielenie się dostępem do konta przez użytkowników. Powołano więc do życia specjalną koalicje, której zadaniem będzie przeciwdziałanie temu procederowi.

Im więcej subskrybentów, tym większe przychody dla serwisów VoD. Ta prosta matematyka spędza sen z powiek księgowym Netfliksa, HBO Go, Disneya+ i innych platform streamingowym, które narzekają na nadużywanie przez użytkowników prawa do posiadania kilku oddzielnych profili w ramach jednego konta.

W zamierzeniach dostawców miało to umożliwić jednoczesne oglądanie różnych treści przez domowników, tak by nie musieli rywalizować o dostęp do aplikacji. Zaradni subskrybenci zaczęli jednak zrzucać się ze znajomymi na abonament, płacąc mniej. Zmniejsza to potencjalne zyski serwisów VoD.

Przeczytaj także

O problemie, jakim jest dla platform VoD dzielenia dostępu, Netflix i HBO Go wypowiadają się nad wyraz ostrożnie, obawiając się, że ostrzejsze działania zniechęcą użytkowników i zamiast otrzymywać jedną opłatę za kilka osób, przestaną dostawać pieniądze w ogóle. Nie oznacza to jednak, że giganci chcą zostawić sprawę samą sobie. Powołana do życia koalicja ma znaleźć rozwiązania na wydobycie od widzów większych pieniędzy bez zrażania ich do siebie.

Netflix, HBO Go i Disney+ chcą „zredukowania nieautoryzowanego dostępu do treści”

Kwestia ograniczenia możliwości współdzielenia konta jest postrzegana jako wrażliwa. Serwisy VoD zdają sobie sprawę, że łatwo mogą zrazić do siebie użytkowników, a jeśli ktoś nagle będzie musiał płacić za dostęp kilka razy więcej, to może po prostu zdecydować.

Mimo wszystko giganci chcą spróbować poradzić sobie z problemem. The Alliance for Creativity and Entertainment (ACE), organizacja zrzeszająca między innymi Netfliksa, HBO, Amazona i Disneya, powołała specjalną grupę roboczą, której zadaniem jest wypracowanie sposobów na zniechęcenie osób do składania się na abonament i płacenie go samemu.

Zadaniem grupy jest lepsze zabezpieczenie i chronienie treści udostępnianych w internecie. Można się spodziewać, że serwisy będą wprowadzać mechanizmy weryfikujące (w jawny lub niejawny sposób), czy rzeczywiście wszystkie profile na danym koncie łącząc się z tego samego domu lub okolicy.

Zobacz także: Dzielenie się hasłem do Netflixa to przestępstwo 

 

Michał Tomaszkiewicz
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.