Pogoda
05.05.2020 13:12

Netflix i KIPA przeznaczą 2,5 miliona złotych na pomoc polskim filmowcom w dobie koronawirusa

KIPA i platforma Netflix postanowiły wspomóc polską branżę audiowizualną. Z tego powodu uruchomiono fundusz kryzysowy dla najbardziej poszkodowanych pracowników sektora audiowizualnego i filmowego.

Netflix
foto: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pandemia koronawirusa sparaliżowała cała gospodarkę. Szczególnie mocno odczuła to branża audiowizualna i filmowa. Do odwołania stanęły wszelkie rozpoczęte przedsięwzięcia, a te, które miały ruszyć, zostały przeniesione na dalszy czas. Z tego powodu Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych we współpracy z serwisem Netflix postanowiły wspomóc twórców, którzy najdotkliwiej odczuli kryzys spowodowany epidemią COVID-19.

Netflix i KIPA pomogą polskim filmowcom

4 maja 2020 roku powołano do życia nowy fundusz pomocowy dla najbardziej poszkodowanych pracowników branży telewizyjnej i filmowej w związku ze wstrzymaniem produkcji w Polsce spowodowanych epidemią COVID-19. Fundusz będzie działać pod hasłem "Producenci pomagają ekipom". W ramach funduszu Netflix przekaże poszkodowanym twórcom zapomogę finansową. Na ten cel przeznaczono 2,5 miliona złotych.

WOŚP
WOŚP
Przeczytaj także WOŚP uruchamia Fundusz Interwencyjny. Każdy z nas może pomóc w walce z koronawirusem

Według zapowiedzi twórców funduszu kryzysowego, wsparcie jest przeznaczone dla najbardziej dotkniętych skutkami pandemii członków ekip z sektora telewizyjnego i filmowego - profesjonalistów, których rzemiosło jest niezwykle istotne dla jakości produkcji, a którzy, często będąc freelancerami, nie mogą pracować ze względu na niemal całkowite zatrzymanie produkcji. Pomoc zostanie skierowana do wszystkich pionów filmowych - osób pracujących przy scenografii, charakteryzacji, kostiumach, dźwięku, a także do operatorów zdjęć, asystentów kamer, focus puller’ów, gafferów, autorów storyboardów i wielu innych reprezentujących zawody tzw. below the line (BTL).

Sony Corporation również przekaże 100 mln dolarów na pomoc dotkniętym przez epidemię koronawirusa
Sony Corporation również przekaże 100 mln dolarów na pomoc dotkniętym przez epidemię koronawirusa
Przeczytaj także Sony Corporation również przekaże 100 mln dolarów na pomoc dotkniętym przez epidemię koronawirusa

Pomysł skomentowała Alicja Grawon-Jaksik - Prezeska KIPA.

"

Te środki  pomogą nam przekazać w obliczu kryzysu wsparcie najbardziej zagrożonym pracownikom z branży audiowizualnej, w uzupełnieniu do naszych dotychczasowych działań. Jedną z podstawowych wartości KIPA jest solidarność i rozumiemy, że Netflix realizując projekty w Polsce, czuje się częścią naszego rynku. Stąd naturalnym ruchem jest przeznaczenie wsparcia dla freelancerów z branży telewizyjnej i kinowej, w tych trudnych dla mediów i kultury czasach. To ważny gest. "

Anna Nagler - Director, Local Language Originals, CEE w Netflix również zabrała głos w sprawie. 

"

Jesteśmy wdzięczni za możliwość współpracy z KIPA w celu wsparcia najbardziej poszkodowanych członków ekip produkcji telewizyjnej i filmowej, którzy są niezwykle istotnym elementem polskiego przemysłu audiowizualnego. Oprócz wsparcia, jakiego udzielamy ekipom, aktorom i partnerom technicznym zaangażowanym w nasze  bieżące produkcje, chcemy również pomagać szerzej osobom obecnie najbardziej potrzebującym - zwłaszcza freelancerom dotkniętym przez kryzys. "

Program pomocy realizowany w Polsce wspólnie z KIPA jest częścią ogłoszonego przez Netflix z 20 marca 2020 roku funduszu o wartości 150 milionów dolarów dla twórców, których miejsca pracy zostały zagrożone przez trwającą pandemię koronawirusa. Większość z tych środków zostanie przeznaczona na wsparcie najbardziej poszkodowanych pracowników produkcji własnych Netfliksa w Polsce i na całym świecie. Wsparcie platformy dla Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, jak również dla innych organizacji na całym świecie (w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Holandii, Indiach, Brazylii, Kolumbii, Meksyku i innych), jest częścią funduszu o wartości 30 milionów dolarów na rzecz walki z kryzysem, która zostanie przeznaczona na pomoc dla pozostających bez pracy ekip filmowych i telewizyjnych w poszczególnych krajach.

Czy skorzystasz z zapomogi KIPA i Netfliksa?

Ruszyła akcja wsparcia dla kin studyjnych. Jak możemy pomóc lokalnym miejscówkom?
Ruszyła akcja wsparcia dla kin studyjnych. Jak możemy pomóc lokalnym miejscówkom?
Przeczytaj także Ruszyła akcja wsparcia dla kin studyjnych. Jak możemy pomóc lokalnym miejscówkom?

Osoby zainteresowane skorzystaniem z funduszu muszą odwiedzić stronę internetową. Znajduje się na więcej informacji na temat funduszu, procesu składania wniosków i kryteriów kwalifikowalności.

Elton John
Elton John
Przeczytaj także Elton John wspiera osoby chore na COVID-19. Muzyk przekaże ogromną sumę na walkę z pandemią

Zobacz też: Koronawirus: kina studyjne proszą widzów o pomoc. Ruszyła inicjatywa #TęsknoZaKinem

Tagi: Newsy Netflix koronawirus