Pogoda
28.06.2018 12:07

Netflix i Spotify za darmo za wypożyczenie swojego komputera

Polski serwis Flyps.io pozwala wymienić moc obliczeniową swojego komputera na subskrypcje serwisów streamingowych czy środki w sklepach z grami – wystarczy zainstalować aplikację i pod koniec miesiąca wybrać, co chce się otrzymać w zamian.

nagrody Flyps.io
foto: zrzut ekranu

Idea przetwarzania rozproszonego znana jest od dawna. Wykorzystywana jest zarówno w szczytnych celach, w ramach programów takich jak folding@home czy SETI@home, w ramach których użytkownicy użyczają mocy obliczeniowych swoich komputerów do poszukiwania lekarstwa na raka bądź sygnałów wysłanych przez Obcych.

Pomysł jest wykorzystywany także przez przestępców, którzy za pomocą złośliwego oprogramowania siłą wcielają zainfekowane komputery do botnetów, rozsyłających spam, kopiących kryptowaluty, a nawet służących do wykonywania ataków typu DDoS.

Miliony zwykłych domowych komputerów mają potencjał większy, niż najszybsze superkomputery - przy czym podczas zwykłego użytkowania, takiego jak przeglądanie internetu, oglądanie filmów, słuchania muzyki czy pracy z tekstem ich możliwości wykorzystywane są tylko w niewielkim stopniu.

Wykorzystanie tej nadwyżki, w zamian za wynagrodzenie, proponuje polski Flyps.io.

Subskrypcja Spotify w zamian za udostępnienie mocy obliczeniowej komputera

W teorii wszystko wygląda zachęcająco – w zamian za obliczenia wykonywane na naszym komputerze przez oprogramowanie Flyps dostajemy punkty, które można wymienić na przykład na subskrypcję Spotify lub Deezera, środki w PlayStation Network, Steam czy sklepie Google Play.

Po zgromadzeniu większej liczby środków można także wymienić je na przykład na kod Nefliksa. Korzystanie z Flypsa ma być przy tym nieuciążliwe:

"

Wszelkie obliczenia będą odbywać się w tle. Flyps będzie inteligentnie gospodarować dostępną mocą obliczeniową, dopasowując swoją pracę do Twojej. W efekcie kiedy włączysz film, grę, czy inne wymagające dla Twojego komputera zadanie, obliczenia Flypsa uśpią się lub zminimalizują, tak, żebyś nie zauważał jego pracy. "

Polacy informują, że w ciągu 30 dni można nabierać wystarczająco dużo punktów, by móc wymienić je na kartę podarunkową Spotify. Jeśli dysponuje się szybkim komputerem, można to zrobić nawet szybciej - twórcy Flyps.io zapewniają przy tym, że im dłużej udostępnia się swój komputer do obliczeń, tym lepiej jest on traktowany przy przyznawaniu wynagrodzenia.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery