Netflix i selfie zakazane na Festiwalu Filmowym w Cannes

Sergiusz Kurczuk
29.03.2018 10:49
Logo Netflix i Złota Palma|undefined Fot. Xu Jinquan Xinhua / eyevine/ East News

Organizatorzy 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes wykluczyli filmy Netfliksa z walki o Złotą Palmę. Od 2018 roku nie będzie też można robić selfie. 

W roku 2017 na festiwalu Cannes doszło do przełomowego wydarzenia. Zaprezentowano dwa filmy serwisu Netflix. Między innymi produkcję z Tildą Swinton zatytułowaną „Okja”. Projekcja wywołała sporo kontrowersji wśród uczestników imprezy. Kiedy na ekranie pojawiło się logo platformy streamingowej, wiele osób wyszło, a inne zaczęły buczeć, okazując tym swoją dezaprobatę. Pojawiły się głosy, że produkcje Netfliksa, mimo gwiazdorskiej obsady i uznanych reżyserów za sterami, nie powinny walczyć o główną nagrodę festiwalu z tradycyjnymi filmami kinowymi. Technicznie niektóre tytuły serwisu miały prawo wzięcia udziału w konkursie, ponieważ można je było również oglądać w kinie. Organizatorzy festiwalu w Cannes postanowili to zmienić. 

Netflix na Cannes - filmy serwisu nie mają szansy na Złotą Palmę

Serwis nme.com podaje za Le Film Francais, że Theirry Fremaux, przewodniczący Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, podjął drastyczną decyzję, by sytuacja sprzed roku nie powtórzyła się na przyszłych edycjach imprezy. W tym celu postanowił, że filmy platform streamingowych mogą być pokazywane na Cannes, ale dostały zakaz brania udziału w walce o Złotą Palmę. Kontrowersje wzięły się nie z samego faktu, że na festiwalu pokazano film serwisu streamingowego. Mimo próśb organizatorów, szefowie Netflixa nie chcieli pokazać „Okji” we francuskich kinach. 

W zeszłym roku, kiedy wybraliśmy dwa takie filmy, myślałem, że zdołam namówić Netfliksa do wypuszczenia ich w kinach. Byłem stanowczy, ale odmówili. Ludzie z Netfliksa kochają czerwony dywan i chcieliby by [żeby ich filmy] były obecne pośród innych filmów. Ale nie rozumieją, że nieprzejednanie ich własnego modelu [biznesowego] obecnie stoi w opozycji do naszego. Musimy uwzględnić istnienie nowych potężnych graczy: Amazona, Netfliksa i być może wkrótce Apple. Będziemy bronić wizerunek festiwalu znanego ze skłonności do ryzyka, kwestionującego kino. Kino wciąż wszędzie triumfuje, nawet w złotej erze seriali. Historia kina i historia Internetu to dwie różne rzeczy.

Podobnego zdania jest Steven Spielberg, który pod koniec marca 2018 roku powiedział, że produkcje filmowe tworzone przez serwisy streamingowe nie powinny brać udziału w walce o Oscary. Reżyser uznał je za filmy telewizyjne i stwierdził, że gala nagród Emmy to odpowiednie miejsce dla tego typu dzieł.

To nie koniec zmian w regulaminie festiwalu w Cannes. Organizatorzy uznali, że na czerwonym dywanie nie można będzie robić już selfie. Głównym argumentem przeciw popularnej formie fotografii jest argument, że fotki fanów z ukochanymi gwiazdami wprowadzały zbyt dużo zamieszania. 

 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.