Pogoda
20.03.2020 09:36

Netflix obniża jakość obrazu w Europie z powodu koronawirusa

Urzędnicy Unii Europejskiej zwrócili się do platformy Netflix z prośbą o obniżenie jakości obrazu w celu uniknięcia przeciążenia internetu. Z powodu koronawirusa zwiększyła się liczba aktywnych użytkowników sieci. 

Netflix
foto: Reporters / STG/REPORTER

Europa jest obecnie kontynentem, który liczy najwięcej pacjentów z wykrytym koronawirusem. Z tego powodu rządy wielu krajów zaleciły obywatelom niewychodzenie z domu i poddanie się dobrowolnej kwarantannie. Osoby, które mogą pracować z domu, robią to za pośrednictwem internetu. Pandemia spowodowała więc realny wzrost aktywnych użytkowników sieci, co może zakończyć się jej przeciążeniem. Z tego powodu oficjele Unii Europejskiej zwrócili się do Netfliksa z nietypową prośbą.

Netflix obniżył jakoś obrazu przez koronawirusa

Jak podaje Variety, Thierry Breton - członek Komisji Europejskiej, który zajmuje się rynkiem internetowym, silnie naciskał szefa Netfliksa Reeda Hastingsa, by wydał decyzje o obniżeniu jakości obrazu oferowanego przez popularną platformę streamingową. Według polityka jakość HD nie jest konieczna do funkcjonowania serwisu. Z tego powodu Breton nalegał, by Netflix przerzucił się na tryb SD.

Foto: materiały prasowe Netflix
Foto: materiały prasowe Netflix
Przeczytaj także Netflix - nowości na kwiecień 2020. Jakie produkcje zawitają na platformie?

Szefostwo Netfliksa zgodziło się na prośbę. Wkrótce platforma na terenie Unii Europejskiej będzie dostępna w niższej przepływności. Taka sytuacja ma się utrzymać przez miesiąc. Zdaniem Bretona ten ruch pomoże odciążyć pasma internetowe mniej więcej o 25%. Prośba została skierowana do Netfliksa z uwagi na osoby, które podczas pandemii pracują z domu.

Dom z papieru
Dom z papieru
Przeczytaj także U gwiazdy "Domu z papieru" wykryto koronawirusa. W jakim jest stanie?

Decyzja Komisji Europejskiej może oburzyć niektórych subskrybentów Netfliksa, ale jest jak najbardziej zasadna. Przepustowość łącza internetowego maksymalną ilość danych, jaka może zostać przesłana za pomocą danego łącza w jednym momencie. Netflix jest jedną z największych platform oferujących streaming filmów i seriali, posiadających miliony subskrybentów oglądających materiały wideo w jakości HD. Przy tak dużej liczbie osób pracujących obecnie zdalnie w wyniku zarówno dobrowolnych, jak i nakazanych kwarantann, przepustowość stała się kluczowym dobrem gospodarczym.

Kino
Kino
Przeczytaj także Czy koronawirus zabije kino? Jak epidemia COVID-19 zmieni sposób oglądania filmów?

Pandemia koronawirusa sprzyja wykorzystaniu okazji do nadrobienia zaległości w filmach i serialach oferowanych przez Netflix. Mając na uwadze, że wielu użytkowników platformy decyduje się na tak zwany binge-watching, czyli oglądanie całych sezonów seriali ciągiem, sytuacja mogłaby wkrótce doprowadzić do wielu problemów w całej Unii. Gdyby wszyscy europejscy subskrybenci Netfliksa zdecydowaliby się oglądać materiały wideo w najwyższej jakość, internet znacznie by spowolnił, co odbiło się między innymi na osobach pracujących za jego pośrednictwem.

Co sądzisz o obniżeniu jakości obrazu na Netfliksie?

Netflix
Netflix
Przeczytaj także Kino w czasach koronawirusa. Aplikacja Netflix Party symuluje seans na sali kinowej

Decyzja na razie dotyczy jedynie Europy. Netflix nie wydał jednak żadnego oświadczenia w tej sprawie, więc nie znamy jeszcze szczegółów obniżenia jakości obrazu oferowanego w serwisie.

Co oglądać podczas kwarantanny? Lista 10 seriali, które umilą nam czas
Co oglądać podczas kwarantanny? Lista 10 seriali, które umilą nam czas
Przeczytaj także Co oglądać podczas kwarantanny? Lista 10 seriali, które umilą nam czas

Zobacz też: Siedziba Netfliksa zamknięta z powodu koronawirusa. Czy użytkownicy serwisu stracą do niego dostęp?

Tagi: Newsy Technologia Netflix koronawirus