Netflix odpowiedział na zarzuty o fałszowanie polskiej historii. Co zrobi serwis?

12.11.2019 10:24
Netflix odpowiedział na zarzuty o fałszowanie polskiej historii. Co zrobi serwis? Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

W dokumencie „Iwan Groźny z Treblinki”, opowiadającym historię ukraińskiego zbrodniarza wojennego Iwanie Demianiuku pojawiła się mapa sugerująca, że „Polska była odpowiedzialna za założenie i prowadzenie tych obozów oraz za popełnione w nich zbrodnie”.

Dokładnie tych słów użył premier Mateusz Morawiecki w liście otwartym wysłanym do Reeda Hastingsa, szefa Netfliksa. Mapa, która pokazywana jest w „The Devil Next Door” pokazuje rozmieszczenie obozów, tylko część z nich oznaczając jako nazistowskie, a kilka z nich pokazano rozmieszczonych na mapie z współczesnymi granicami naszego kraju.

Zdaniem premiera wprowadza to w błąd widzów, którzy mogą odnieść mylne wrażenie, że zbudowane i zarządzane przez Niemców obozy zagłady były dziełem Polaków.

Przeczytaj także

Premier Morawiecki zareagował natychmiast, publikując list otwarty. Odpowiedz została udzielona przez rzecznika Netfliksa w artykule na łamach „Washington Post”.

Netflix odpowiedział na zarzuty w sprawie dokumentu o obozach zagłady. Na razie bez konkretów

Polski rząd postanowił interweniować w sprawie mapy, która znalazła się w dokumencie „Iwan Groźny z Treblinki”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało post, w których wytłumaczył dokładnie realia historyczne.

Odpowiedź rzecznika Netfliksa na zarzuty została opublikowana w artykule opisującym problem w Washington Post:

Jesteśmy świadomi zastrzeżeń związanych z dokumentem „The Devil Next Door” i pilnie analizujemy sprawę.

Jak dowiedzieliśmy się bezpośrednio od Netfliksa, to jedyny komentarz w tej sprawie, jakiego obecnie udziela platforma. Przedsiębiorstwo przeanalizuje zapewne zgodność dokumentu z faktami historycznymi, a następnie zdecyduje, jakie kroki (i czy w ogóle) podejmie.

Gdy tylko będzie wiadomo coś więcej na temat działań podjętych przez serwis VoD w odpowiedzi na zarzuty premiera Morawieckiego, napiszemy o nich na łamach Antyradio.pl.

Zobacz także: Netflix, HBO Go i Disney+ będą wspólnie walczyć z dzieleniem kont

 

Michał Tomaszkiewicz
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.