Netflix odpowiedział na zarzuty o fałszowanie polskiej historii. Co zrobi serwis?

12.11.2019 10:24
Netflix odpowiedział na zarzuty o fałszowanie polskiej historii. Co zrobi serwis? Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

W dokumencie „Iwan Groźny z Treblinki”, opowiadającym historię ukraińskiego zbrodniarza wojennego Iwanie Demianiuku pojawiła się mapa sugerująca, że „Polska była odpowiedzialna za założenie i prowadzenie tych obozów oraz za popełnione w nich zbrodnie”.

Dokładnie tych słów użył premier Mateusz Morawiecki w liście otwartym wysłanym do Reeda Hastingsa, szefa Netfliksa. Mapa, która pokazywana jest w „The Devil Next Door” pokazuje rozmieszczenie obozów, tylko część z nich oznaczając jako nazistowskie, a kilka z nich pokazano rozmieszczonych na mapie z współczesnymi granicami naszego kraju.

Zdaniem premiera wprowadza to w błąd widzów, którzy mogą odnieść mylne wrażenie, że zbudowane i zarządzane przez Niemców obozy zagłady były dziełem Polaków.

Przeczytaj także

Premier Morawiecki zareagował natychmiast, publikując list otwarty. Odpowiedz została udzielona przez rzecznika Netfliksa w artykule na łamach „Washington Post”.

Netflix odpowiedział na zarzuty w sprawie dokumentu o obozach zagłady. Na razie bez konkretów

Polski rząd postanowił interweniować w sprawie mapy, która znalazła się w dokumencie „Iwan Groźny z Treblinki”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało post, w których wytłumaczył dokładnie realia historyczne.

Odpowiedź rzecznika Netfliksa na zarzuty została opublikowana w artykule opisującym problem w Washington Post:

Jesteśmy świadomi zastrzeżeń związanych z dokumentem „The Devil Next Door” i pilnie analizujemy sprawę.

Jak dowiedzieliśmy się bezpośrednio od Netfliksa, to jedyny komentarz w tej sprawie, jakiego obecnie udziela platforma. Przedsiębiorstwo przeanalizuje zapewne zgodność dokumentu z faktami historycznymi, a następnie zdecyduje, jakie kroki (i czy w ogóle) podejmie.

Gdy tylko będzie wiadomo coś więcej na temat działań podjętych przez serwis VoD w odpowiedzi na zarzuty premiera Morawieckiego, napiszemy o nich na łamach Antyradio.pl.

Zobacz także: Netflix, HBO Go i Disney+ będą wspólnie walczyć z dzieleniem kont

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.