Pogoda
29.09.2020 11:26

Netflix podrożeje? Analitycy nie mają złudzeń

Netflix to obecnie jedna z najpopularniejszych platform streamingowych na świecie. Czy wraz ze wzrostem subskrybentów w górę pójdą ceny za abonament?

Mężczyzna ogląda Netflixa - materiał poglądowy
foto: Bogdan Glisik/Shutterstock

W ciągu ostatnich lat wiele zmieniło się, jeśli chodzi o sposób oglądania filmów i seriali. Pojawiły się bowiem platformy stremingowe, na których czele stoi Netflix - jeden z najpopularniejszych serwisów z filmami i serialami na świecie. Czy niedługo kwota za dostęp do bazy Netfliksa ponownie wzrośnie?

Netflix podrożeje? Ile będzie kosztował?

Na sukces Netfliksa składa się kilka czynników. Chodzi nie tylko o ilość oferowanych tytułów i dynamicznie zmieniającą się bazę filmów i seriali, ale również dostępność na praktycznie każdym urządzeniu z możliwością połączenia się z internetem. Poza tym tego typu platforma daje wygodę widzom - to oni decydują co i kiedy chcą oglądać. Ponadto po miesiącu użytkowania subskrybcję można zawiesić i wrócić do korzystania z platformy za jakiś czas.

Nie wiesz co obejrzeć? Netflix testuje funkcję „Shuffle Play” dla niezdecydowanych
Nie wiesz co obejrzeć? Netflix testuje funkcję „Shuffle Play” dla niezdecydowanych
Przeczytaj także Nie wiesz co obejrzeć? Netflix testuje funkcję „Shuffle Play” dla niezdecydowanych

Ważną kwestią jest również dość niska cena, a swego czasu opcja darmowego miesiąca próbnego. Niestety ta ostatnia funkcja została w wielu krajach, w tym w Polsce usunięta, a niedawno ceny za abonament Netfliksa skoczyły w górę. Czy niebawem czeka nas kolejna podwyżka opłaty za dostęp do platformy?

Netflix
Netflix
Przeczytaj także Łatwy sposób na anulowanie subskrypcji Netfliksa. Teraz platforma zrobi to za ciebie

Według Deadline odpowiedź na to pytanie brzmi niestety pozytywnie. Alex Giaimo, z amerykańskiego banku inwestycyjnego Jefferies podzielił się informacją na temat zysków Netfliksa w ostatnim okresie. Chodzi o różnicę widoczną pomiędzy pierwszym a drugim kwartałem 2020 roku. Z danych wynika, że szefowie platformy mogą niebawem ogłosić wzrost cen za dostęp do Netfliksa.

"

Po zmianie tonu w zakresie rozmów o cenach w raporcie (za drugi kwartał), uważamy, że w bliskiej lub nieco dalszej perspektywie potencjalna podwyżka jest prawdopodobna. W pierwszym kwartale Netflix twierdził, że  "nawet nie pomyśleli o podwyżkach cen", podczas gdy w drugim kwartale byli już bardziej otwarci na tę opcję. "

Ostatnia podwyżka cen za abonament Netfliksa miała miejsce w 2019 roku. Dostęp do platformy podrożał wówczas o dwa dolary (około 8 złotych) w każdej taryfie cenowej. Najprawdopodobniej ewentualna podwyżka, która ma dotyczyć zarówno klientów amerykanistkach, jak i zagranicznych, wynika z kryzysu w światowej branży filmowej, spowodowanej pandemią koronawirusa. Wiele produkcji stanęło w miejscu, przez co opóźniono premiery filmów i seriali. 

Wiedźmin
Wiedźmin
Przeczytaj także Koronawirus zmusił twórców "Wiedźmina" do zmian w obsadzie. Jeden z aktorów musiał zrezygnować z roli

Netflix - ilu użytkowników korzysta z platformy?

Z drugiej strony zamknięcie w domu z powodu zachowywania dystansu społecznego sprawiło, że Netflix zanotował znaczny wzrost nowych klientów. W pierwszej połowie roku pojawiło się 26 milionów nowych subskrybentów. To z kolei sprawiło, że liczba osób mających konto na Netfliksie zaczyna zbliżać się do 200 milionów użytkowników na całym świecie. Biorąc pod uwagę, że średnio Netflix zarabia miesięcznie około 13 dolarów (około 50 złotych) na jednej osobie (najczęściej wybierana taryfa), można łatwo policzyć, ile platforma zarobiła na nowych subskrybentach.

Netflix
Netflix
Przeczytaj także Netflix dał w końcu możliwość wyłączenia znienawidzonej funkcji

Czy rzeczywiście dojdzie do podwyżki cen za dostęp do Netfliksa? Należy pamiętać, że w ciągu ostatnich lat platforma doczekała się sporej konkurencji, w postaci HBO Max, Disney+ i innych serwisów oferujących podobne usługi. Niewykluczone, że po kolejnym wzroście cen wielu widzów zrezygnuje z Netfliksa na rzecz konkurencji z o wiele lepszą i tańszą ofertą. Raport za trzeci kwartał ma się pojawić w okolicach 20 października 2020 roku. Wtedy zapewne zapadną konkretne decyzje szefów Netfliksa i dowiemy się, czy czeka nas zwiększony wydatek za dostęp do platformy.

Czy epidemia koronawirusa sprawiła, że korzystasz z Netfliksa częściej niż dotychczas?

Powstała najtańsza platforma VOD na świecie. Jej właścicielem jest Ryan Reynolds
Powstała najtańsza platforma VOD na świecie. Jej właścicielem jest Ryan Reynolds
Przeczytaj także Powstała najtańsza platforma VOD na świecie. Jej właścicielem jest Ryan Reynolds

Zobacz też: Podatek od Netfliksa wchodzi w życie 1 lipca 2020. Rząd przemycił go w Tarczy Antykryzysowej 3.0

Tagi: Netflix