Pogoda
24.05.2018 14:03

Netflix pokazał ranking szybkości polskich dostawców internetu

Filmy i seriale w 4K na Netfliksie kuszą, ale wymagają odpowiednio szybkiego połączenia z siecią, żeby można je było płynnie i bez problemów oglądać. Serwis VoD pokazał, którzy dostawcy internetu radzą sobie z przesyłaniem treści 4K (i Full HD także) najlepiej.

Netflix
foto: materiały prasowe

Streaming jest genialnym wynalazkiem. Potwierdzą to wszyscy, którzy słuchają muzyki korzystając ze Spotify, oglądają filmy i seriale na Netfliksie, Showmaksie czy CDA i rozglądają się za zabijającymi czas ciekawymi materiałami w serwisie YouTube.

Jeśli jednak chce się widzieć wideo ze wszelkimi fajerwerkami – rozdzielczością 4K i trybem HDR – trzeba mierzyć siły na zamiary. Jakość Ultra HD wymaga dużej przepustowości – jeśli dostawca internetu nie jest w stanie przetransferować odpowiednio szybko danych, zamiast telewizyjnych przerw na reklamy męczyć nas będą przerwy na buforowanie.

Jakiego wybrać dostawcę Internetu, żeby oglądać filmy 4K na Netfliksie? Pomocne może być sprawdzenie ogólnego rankingu transferu uzyskiwanego w poszczególnych sieciach, jednak nie zawsze te wyniki przekładają się na wydajność połączenia z Netfliksem.

Wie o tym sam serwis VoD, który nie tylko prowadzi własny speedtest łącza, lecz także publikuje zbiorcze dane dotyczące średniej prędkości przesyłu danych u poszczególnych operatorów.

Którego dostawcę internetu wybrać do Netfliksa?

Zestawienie Netflix ISP Speed Index pokazuje faktyczne prędkości przesyłu danych uzyskiwane u dostawców internetu. Od jakości połączenia zależy jakość oglądania, warto więc zobaczyć, na co możemy liczyć u danego ISP.

foto: materiały prasowe

Jak widać, bezkonkurencyjne okazują się być połączenia światłowodowe, które okupują pierwsze miejsca rankingu, zaraz obok łącz kablowych. Osoby, które myślą o korzystaniu z Netfliksa łącząc się z internetem przez sieć komórkową muszą pogodzić się z mniejszym transferem i wynikającą z tego potencjalnie niższą jakością obrazu.

Netflix pokazuje prędkości osiągane podczas „prime time”, a więc największego obciążenia serwisu (i internetu) w godzinach wieczornych, gdy po powrocie do domu użytkownicy zażywają relaksu oglądając odcinek za odcinkiem ulubionego serialu.

W jakiej rozdzielczości oglądacie filmy i seriale w internecie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet