Pogoda
07.02.2017 11:26

Netflix pozwany za tryb oglądania offline

Trolle patentowe udowadniają, że dobrze znają się na swojej robocie. Netflix, który niedawno umożliwił zapisywanie materiałów do obejrzenia bez konieczności utrzymywania połączenia z siecią, został pozwany przez właściciela praw do… zgrywania plików na płyty CD-R.

Netflix pozwany za tryb oglądania offline

Serwis z wideo na żądanie nie jest jedynym przedsiębiorstwem, które trafiło na celownik specjalistów z Blackbird Technologies. Korzystając z tego samego patentu, domagają się sowitych zadośćuczynień od Soundclouda, Vimeo, Starz, Mubi i Studio 3 Partners.

Jak to możliwe? Składając zgłoszenie patentowy przedsiębiorstwa starają się, żeby obejmowały one jak największe obszary, celowo używając niejasnych opisów, otwierających pole do interpretacji.

W ten sposób patent na nagranie materiału na płycie i automatyczne przygotowaniu jej do wysyłki w celu odtworzenia okazał się opisywać przy okazji proces zapisywania na lokalnym nośniku pobieranego filmu i anonsowanie po jego ściągnięciu gotowości do odegrania go w aplikacji w trybie offline.

Patent został zarejestrowany w 2000 roku i jego właściciel liczy, że przyniesie mu miliony. Jego nadzieje mają pokrycie w rzeczywistości – wojny patentowe toczone między przedsiębiorstwami w USA często kończą się wyrokami sądowymi nakazującymi przekazać „pokrzywdzonej” stronie setki milionów dolarów.

W przypadku Netfliksa chęć otrzymania odszkodowania powołując się na patent o wysyłaniu filmów na płycie wydaje się mieć dodatkowy ironiczny podtekst – serwis specjalizujący się dziś w dostarczaniu przez internet filmów na żądanie zaczynał jako przedsiębiorstwo wypożyczające fizyczne płyty wysyłając je do swoich użytkowników pocztą.

Wśród pozwów składanych w USA przez trolle patentowe można znaleźć prawdziwe perełki. Apple zostało oskarżone między innymi o nielegalne udostępnianie opcji dzwonienia z telefonu, a używanie w Androidzie sposobu prezentowana muzyki pozwalającego wyszukać utwór przechodząc od ogółu (gatunek muzyczny, wykonawca, album) do szczegółu może stać się przyczyną zablokowania sprzedaży smartfonów z tym systemem operacyjnym na wniosek Creative.

Czy trolle patentowe to według Ciebie poważny problem?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele